Prawosławna Wielkanoc

Zdjęcie: Cerkiew prawosławna w Kijowie, Pixabay

з Великоднем! Καλό Πάσχα! Счастливой Пасхи!

2 maja 2021 roku prawosławni i grekokatolicy świętowali Wielkanoc. Sprawdźmy jak świętowana jest prawosławna Wielkanoc na Ukrainie!

Pascha, Woskresinia Chrystowe lub Welykdeń (dosłownie Wielkanoc) to święta przypadające w Kościele prawosławnym po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Cały okres Paschalny liczący od Wielkanocy do święta Zesłania Ducha Świętego trwa 40 dni.

Obchody Wielkanocne zaczynają się od “czystego czwartku”, który jest dniem sprzątania i czystości człowieka. W ten sam dzień trwa przygotowywanie “pysanok”, czyli dekorowanie jajek w oryginalne wzory.

Obchody w cerkwi zaczynają się od piątkowego czytania Dziejów Apostolskich przy improwizowanym grobie, na którym układa się płaszczenica – płótno z namalowanym przedstawieniem zmarłego Chrystusa. Sobotnia msza paschalna rozpoczyna się śpiewem o północy, następnie odbywa się droga krzyżowa, a msza kończy się o 4 nad ranem. Kapłan kilkukrotnie przebiera się w odzież w różnych kolorach tęczy, co symbolizuje zjednoczenie człowieka z Bogiem. Po uroczystej mszy święcone są pokarmy. Świętowanie w domu zaczyna się od tradycyjnej gry nabitki, która polega na rozbijaniu pisanek przeciwników, w której “najsilniejsza” z nich wygrywa. Święta trwają 3 dni, aż do lanego poniedziałku, który jest dniem wolnym od pracy. Tradycyjnie na Wielkanocnym stole pojawiają się jajka (ich skorupki zakopuje się w ziemi lub zanosi do cerkwi), mięso, sól oraz Paska czyli babka Wielkanocna. Przeczytaj także teskt o Radonicy, czyli wspomnieniu zmarłych w tradycji prawosławnej obchodzonej w drugi wtorek po Zmartwychwstaniu Pańskim.

Autorka: Magdalena Güngör

Źródło informacji: Tetiana Holiuk

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *