Święto meksykańskiej kultury – Cinco de Mayo

Zdjęcie: Bitwa pod Pueblą; Autor: Mike Manning, commons.wikimedia.org/wiki/File:BattleofPuebla2.jpg

Cinco de Mayo (po hiszpańsku dosł. piąty maja) to święto meksykańskiej kultury upamiętniające zwycięstwo wojsk meksykańskich nad francuskimi 5 maja 1862 roku w bitwie pod Pueblą. Bitwa miała miejsce w trakcie francuskiej interwencji zbrojnej w Meksyku w latach 1861 – 1867. Podczas bitwy lepiej wyposażone i liczniejsze wojska francuskie przegrały z wojskiem meksykańskim – źle wyposażonym i mniej licznym.

Święto jest obchodzone przede wszystkim w stanie Puebla w środkowo – wschodnim Meksyku oraz w Stanach Zjednoczonych, gdzie zostało przywiezione przez meksykańskich imigrantów. Cinco de Mayo jest okazją do upamiętnienia meksykańskiej tradycji oraz historii, a w Stanach Zjednoczonych upamiętnia także dziedzictwo Amerykanów pochodzenia meksykańskiego.

Zdjęcie: Miasteczko Cuetzalan w stanie Puebla, Meksyk; Pixabay

Z okazji święta w szkołach odbywają się uroczystości o charakterze kulturalno – edukacyjnym np. opowiadanie o historii Meksyku w formie quizu czy wycinanie tradycyjnych dekoracji papel picado. W mieście organizowane są kolorowe parady uliczne z pokazami tradycyjnego meksykańskiego tańca (tutaj fragment), gra tradycyjna muzyka mariachi – jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Meksyku.

Niestety święto zostało mocno skomercjalizowane np. poprzez działania marek przygotowujących “produkty specjalne” oraz wydarzenia stereotypowo związane z meksykańską kulturą np. sprzedaż takich gadżetów jak Piñatas czy sombrero, promocje na drinki czy w sieciach fast-food. Problemem stało się także sponsorowanie reklam alkoholu i wyrobów tytoniowych, które były skierowane głównie do społeczności latynoskiej.

Zdjęcie: Pixabay

Z tego powodu powstała inicjatywa Cinco de Mayo con Orgullo (Cinco de Mayo z dumą), w ramach której organizowane są wydarzenia skoncentrowane na dziedzictwie i historii Meksyku, a nie zabawach, które często utrwalały stereotypy (np. związane z alkoholem). Koalicja Cinco de Mayo con Orgullo organizuje uroczystości z muzyką, jedzeniem, grami i zabawami dla całej rodziny, ale bez wyrobów tytoniowych i alkoholu chcąc przywrócić prawdziwy charakter tego święta.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *