5 wycieczek z Krakowa

Zabierzów Kamieniołom

zdjęcie: kultulover

Najpopularniejszym kamieniołomem w Krakowie jest z pewnością znany wszystkim Zakrzówek. Jest to miejsce znane lokalnym mieszkańcom Krakowa, a od czasu jego renowacji tłumnie odwiedzane. Mniej znanym kamieniołomem jest ten znajdujący się w Zabierzowie, miejscowości znajdującej się nieopodal Krakowa. Jest to miejsce o pięknym krajobrazie, otoczone pobliskimi lasami. Choć nie jest to miejsce przeznaczone do pływania, to idealnie nadaje się na niedzielny spacer. To, co zachwyca w tym miejscu to minimalna ingerencja człowieka w naturę. W pobliżu znajduje się także plac zabaw dla dzieci oraz restauracja. Jest to bardzo urokliwe, spokojne miejsce, w którym można odpocząć w towarzystwie natury.

Ojców

Ojcowski Park Narodowy to kierunek znany wszystkim mieszkańcom Małopolski, mimo wszystko musiał się znaleźć w tym rankingu wycieczek spoza Krakowa ze względu na swoją wyjątkowość i uniwersalność. Jest to miejsce wyjątkowo piękne, które zachwyca o każdej porze roku. Znajduje się około 20km od centrum Krakowa w stronę Olkusza. Na miejscu znajduje się parking oraz wiele lokalnych restauracji. To popularny kierunek, dlatego w weekendy należy liczyć się z dużą liczbą odwiedzających. Widoki wynagradzają jednak wszystko! 🩷

zdjęcia: kultulover

Tyniec

pixabay.com

Tyniec to dzielnica Krakowa, nad brzegiem Wisły, której najważniejszym zabytkiem jest klasztor benedyktyński. Budynek powstał w 1044 roku i jest jednym z najstarszych klasztorów w Polsce. Jest to miejsce religijne, w którym odbywają się msze, ale także centrum kulturalne: znajdziemy tam budynki będące zabytkami architektonicznymi i artystycznymi, a także muzeum benedyktyńskie. Dostępne są wycieczki z przewodnikiem, podczas których można dowiedzieć się więcej o tym ciekawym miejscu. Na miejscu znajduje się także restauracja oraz sklep z pamiątkami.
Jest to miejsce znajdujące się w niezwykle malowniczej lokalizacji: klasztor znajduje się na wzgórzach nad brzegiem Wisły. Można stamtąd podziwiać widok na całą okolicę, przede wszystkim otaczające budynki klasztorne lasy i tereny zielone. Z uwagi na znajdujące się w pobliżu rezerwaty ptaków “Zakrzówek” i rezerwat “Bielańsko-Tyniecki”, można w tym miejscu podziwiać naturę w naturalnym środowisku, z niewielką ingerencją człowieka. To idealny pomysł na wycieczkę i oderwanie się od zgiełku miasta. Świetnym pomysłem dla osób lubiących aktywny wypoczynek jest trasa rowerowa prowadząca wałami Wisły, a następnie drogą rowerową prowadzącą przez Stopień Wodny Kościuszko oraz znajdujący się tam tor kajakarstwa. Jest to także miejsce z ławeczkami, gdzie można odpocząć przed kontynuacją jazdy. Dalej do Tyńca ruszamy drogą rowerową. Jest to łatwa trasa, bez większych wzniesień, której powinien podołać nawet mniej wprawiony rowerzysta. Jeśli interesują Was wydarzenia kulturalne, warto sprawdzić wydarzenia artystyczne, koncerty, wystawy i inne imprezy, które odbywają się w Tyńcu. Szczególnie latem organizowane są tam koncerty i festiwale na świeżym powietrzu. Szczegóły na stronie internetowej https://opactwotynieckie.pl/.

Myślenice

zdjęcie: kultulover

Kolejna wycieczka to Myślenice, czyli miejscowość położona 20km od Krakowa w kierunku południowo zachodnim. To miejsce otoczone górami Beskidu Wyspowego, doskonałe na wycieczki piesze i rowerowe. Z miasta prowadzi wiele szlaków turystycznych. Warto wybrać się także na górę Chełm, na którą wyjechać można kolejką krzesełkową. To doskonałe miejsce na spacer. W samych Myślenicach także jest gdzie pospacerować: alejkami wokół Raby, przejść na Rynek w Myślenicach, czy zobaczyć pozostałości średniowiecznego zamku. Latem prawdziwe oblężenie przeżywa plaża Zarabie, czyli rekreacyjna dzielnica Myślenic położona nad rzeką Rabą. Miejscowość organizuje także latem “Dni Myślenic”, podczas których na Myślenickiej scenie występują gwiazdy muzyki. W poprzednich latach byli to m.in. Zakopower, Kayah, Happysad, Sylwia Grzeszczak czy zespół Enej. Aktualne wydarzenia odbywające się w Myślenicach znaleźć można na stronie internetowej miasta.

Morawica

zdjęcie: kultulover

Wycieczka rowerowa do Morawicy koło Krakowa to około 2-godzinna trasa. Wycieczkę można rozpocząć w centrum Krakowa, początkowo jadąc wałami Wisły, a następnie skierować się w stronę dzielnicy Bronowice. Następnie kierujemy się w stronę miejscowości Rząska, a następnie na południe w kierunku Balic, gdzie znajduje się port lotniczy Kraków-Balice. Będąc na miejscu możemy odbić w stronę punktu widokowego na ulicy Spacerowej. Kontynuując wycieczkę w kierunku Morawicy należy kierować się w kierunku zachodnim. Polecam kierować się drogami wiejskimi, dzięki którym można podziwiać piękną okolicę. Trasa zajmuje około 20km. Przed wycieczką rowerową należy sprawdzić sprawność roweru.

🚲🚲🚲
Miłego zwiedzania!

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *