66. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji

Zdjęcie: Panorama Turynu, pixabay

Długie oczekiwania na rozpoczęcie 66. edycji Konkursu Piosenki Eurowizji zakończone! Dziś o godzinie 21 czasu polskiego rusza kolejna edycja wielkiego, europejskiego widowiska, na które wszyscy fani konkursu czekali od miesięcy. Reprezentanci 40 uczestniczących krajów od paru dni przebywają w Turynie, gdzie przygotowują się do występów.

To właśnie Turyn, miasto w północno-zachodnich Włoszech (po zeszłorocznej wygranej włoskiego zespołu Måneskin) zostało gospodarzem tegorocznej edycji Eurowizji. Jest to trzeci przypadek w historii konkursu, kiedy to Włosi organizują Eurowizję. Jak im pójdzie? Tego dowiemy się podczas trzech koncertów zaplanowanych odpowiednio na 10, 12 oraz 14 maja.

Eurowizyjne widowisko odbędzie się w hali PalaOlimpico w Turynie. Koncerty organizuje jak zawsze Europejska Unia Nadawców oraz z racji miejsca organizacji także włoski nadawca publiczny Radiotelevisione italiana. Prowadzącymi będą Alessandro Cattelan, Laura Pausini oraz Mika.

Przedsmak eurowizyjnych emocji oraz stylu, w jakim utrzymana będzie tegoroczna edycja mogliśmy obejrzeć podczas prezentacji wykonawców na tzw. turkusowym dywanie w poniedziałek 9 maja. Link do wydarzenia można znaleźć tutaj. Stylizacje gwiazd oraz dobór miejsca, czyli słynnego Pałacu Venaria niedaleko Turynu, gdzie rozpostarto turkusowy dywan oraz zorganizowano przedeurowizyjne przyjęcie doskonale wpisują się w hasło przewodnie Eurowizji 2022, czyli “The Sound of Beauty”.

Zdjęcie: Wnętrze pałacu, gdzie zaprezentowali się wszycy reprezentanci tegorocznej Eurowizji

Poznajmy tegorocznych reprezentantów, którzy wystąpią podczas wtorkowego półfinału w Turynie oraz ich propozycje muzyczne wraz z moimi komentarzami:

1 Albania Ronela Hajati „Sekret
2 Łotwa Citi Zēni „Eat Your Salad
3 Litwa Monika Liu „Sentimentai
4 Szwajcaria Marius Bear „Boys Do Cry
5 Bardzo ciekawa, choć moim zdaniem niedoceniana propozycja Słowenii, czyli zespół LPS w utworze „Disko”. Piosenka rytmiczna o ciekawej aranżacji, wykonywana w języku słoweńskim. Zyskuje przy każdym kolejnym przesłuchaniu.
6 Ukraińska grupa Kalush Orchestra zaprezentuje utwór „Stefania”, który moim zdaniem jest mocnym kandydatem do TOP10 tegorocznej Eurowizji. Połączenie nowoczesnego brzmienia, hip-hopu z folklorem. Oryginalności dodaje śpiewanie w języku ukraińskim. Co ciekawe początkowo kraj miała reprezentować Alina Pash. Po dyskwalifikacji wokalistki podjęto decyzję o przyznanie pierwszego miejsca grupie Kalush Orchestra. Polecam także wykonanie utworu “Stefania” przez grupę oraz reprezentanta Polski, Krystiana Ochmana, które znajdziecie tutaj.
7 Bułgaria Intelligent Music Project „Intention” to pierwsza propozycja eurowizyjna, która ujrzała światło dzienne!
8 Holandia S10 „De diepte”. Ta spokojna ballada wykonywana w języku niderlandzkim ma niezwykłą głębię, którą podkreśla delikatny głos 21-letniej wokalistki Stien den Hollander kryjącej się pod pseudonimem S10, która odnosiła już sukcesy na rodzimej scenie muzycznej.
9 Mołdawia Zdob și Zdub i Advahov Brothers „Trenulețul
10 Portugalia Maro „Saudade, saudade
11 Chorwacja Mia Dimšić „Guilty Pleasure
12 Dania Reddi „The Show
13 Austria Lumix ft. Pia Maria „Halo
14 Islandia Systur „Með hækkandi sól” to kolejna propozycja w rodzimym języku (islandzki). Pierwszy półfinał Eurowizji 2022 zapowiada się wyjątkowo oryginalnie.
15 Grecką balladę „Die Together” wykona Amanda Georgiadi Tenfjord
16 To energetyczna propozycja norweskiej grupy Subwoolfer „Give That Wolf a Banana”, która wyjątkowo wpada w ucho. Zabawna i wyjątkowo rytmiczna piosenka, charakterystyczny układ taneczny, który może być łatwo odtwarzany stał się szybko hitem internetu. Czy Wam także przypomina hit sprzed paru lat “What does the fox say” grupy Ylvis? Trzymamy kciuki za taneczne wilki! 🙂
17 Stawkę zamyka Armenia z piosenką „Snap” wokalistki Rosy Linn. Warto dodać, że Armenia w 2021 zwyciężyła konkurs Eurowizji Junior.

Pierwszy półfinał można oglądać na antenie telewizji polskiej oraz w internecie na oficjalnym kanale Eurowizji na Youtube. Link do wydarzenia na żywo znajdziecie tutaj. Bawcie się dobrze podczas dzisiejszego koncertu!

Komentarze (1) “66. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *