Spacer po europejskiej dzielnicy Stambułu Beyoğlu

W Stambule nastała wiosna! Piękną pogodę postanowiłam wykorzystać na zwiedzenie historycznej dzielnicy Stambułu, Beyoğlu znajdującej się po stronie europejskiej miasta. Obszar dzielnicy Beyoğlu rozciąga się od mostu Galata do placu Taksim i znaduje się w północnej części tzw. Złotego Rogu. Spacerując wąskimi uliczkami co chwilę napotykamy historyczne miejsca. Zapraszam Was na spacer w samym sercu Stambułu!

Zdjęcie: Wieża Galata, kultulover.com

Pierwszym punktem na trasie spaceru była wieża Galata, czyli historyczna budowla z 1384 roku powstała jako część dawnych fortyfikacji. Jest to najbardziej charakterystyczny punkt widziany z mostu Galata i jak widać na załączonym zdjęciu popularne miejsce turystyczne. Wieża była wykorzystywana w różnych celach np. jako miejsce stacjonowania oddziału janczarów (za czasów istnienia Imperium Osmańskiego) czy jako więzienie. Wieża jest udostępniona do zwiedzania turystom, bilety można kupić online lub w kasie znajdującej się obok. Kolejki są niestety długie, ale na cierpliwych czeka nagroda – widok z wieży Galata na cały Stambuł.Zdjęcie: Wieża Galata na mapce; kultulover.com

Dojście do wieży Galata ułatwiają tabliczki informacyjne. Okolica obfituje w wiele ciekawych, fotogenicznych miejsc, kafejek i barów oraz sklepów z pamiątkami. Okolica jest zdominowana przez turystów!Kolejnym charakterystycznym punktem dzielnicy Beyoğlu są słynne schody Kamondo, nazywane także schodami zakochanych. Kamienne, kręte schody znajdują się niedaleko wieży Galata i są jednym z najczęściej fotografowanych obiektów historycznych. To także miejsce, w którym kręcono wiele romantycznych scen filmów np. tureckiego serialu Aşk 101 (pożegnanie Osmana i Elif) czy pościgu Jamesa Bonda w filmie Skyfall.

Zdjęcie: Schody Kamondo, kultulover.com

Historyczne schody zbudowano w latach 50. XIX wieku na polecenie Abrahama Salomona Kamondo, bogatego bankiera. Schody znajdują się pomiędzy Bankalar Caddesi oraz Banker Sokağı, czyli ulicą bankierów. Schody nazywane są wprawdzie schodami zakochanych, ale ich powstanie to tak naprawdę historia miłości dziadka do swoich wnuków. Abraham Salomon Kamondo z bogatej rodziny bankierów rozkazał zbudowanie schodów, aby ułatwić swoim wnukom wspinaczkę po wzgórzu i dotarcie do austriackiego liceum, do którego uczęszczali. Zbudowanie schodów znacznie ułatwiło podróż wnukom Abrahama, później wykorzystywano je chętnie w celu transportu produktów na wzgórze Galata, obecnie pełnią przede wszystkim funkcję atrakcji turystycznej.

Kontynuując spacer wspinamy się dalej w kierunku İstanbul Galata Üniversitesi. Po drodze mijamy kafejki i kolejne dziesiątki turystów. Powoli zbliżamy się do ostatniego punktu podróży, historycznego hotelu Pera.

Ostatnim puktem jest historyczny hotel Pera, którego otwarcie odbyło się w 1895 roku. Obiekt powstał w celu goszczenia pasażerów Orient Expressu. Jego zaprojektowaniem zajął się Alexandre Vallaury, pochodzący z Bliskiego Wschodu architekt mieszkający w Stambule. Hotel cieszył się ogromną popularnością i gościł w swoich progach wiele historycznych postaci m. in. Mustafę Kemala Atatürka, czyli słynnego prezydenta Republiki Tureckiej. W hotelu pomieszkiwała także Agata Christie. Podobno w zajmowanym przez autorkę pokoju powstało jej słynne dzieło “Morderstwo w Orient Expresie”.

Zdjęcie: Pera Palace, kultulover.com

Hotel zagrał także niedawno w hitowej produkcji Netflixa “O północy w Pera Palace”, który zobaczyć można na platformie Netflix. Dla zainteresowanych zamieszczam zwiastun serialu, który bardzo polecam!

Hotel można zwiedzać w wybranych godzinach, ale niestety fotografowanie obiektu w środku jest niedozwolone. Wnętrze hotelu przesiąknięte jest historią i robi niesamowite wrażenie. Do zwiedzania ustawiają się kolejki chętnych. Poza godzinami zwiedzania można natomiast odwiedzić klimatyczną kawiarenkę Patisserie De Pera znajdującą się w środku hotelu.Warto odwiedzić także muzeum Pera znajdujące się przy Asmalı Mescit, Meşrutiyet Caddesi.

Spacer po dzielnicy Beyoğlu to doskonała okazja do zobaczenia najpopularniejszych atrakcji europejskiej strony Stambułu. Zachęcam do przeznaczenia kilku godzin na odwiedzenie dzielnicy Beyoğlu podczas wizyty w Stambule, ponieważ jest to wyjątkowe miejsce przesiąknięte historią. 🖤

Komentarze (1) “Spacer po europejskiej dzielnicy Stambułu Beyoğlu

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *