Finał Eurowizji już w sobotę 14 maja! Poznajmy sylwetki kandydatów do zwycięstwa

pixabay.com

Już w sobotę 14. maja o godzinie 21 polskiego czasu rozpocznie się finał 66. edycji Konkursu Piosenki Eurowizji. Podczas wtorkowego i czwartkowego półfinału poznaliśmy już wszystkich kandydatów, którzy awansowali do ścisłego finału i wraz z Wielką Piątką (Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania, Niemcy oraz Francja) staną w pojedynku o miano najlepszej piosenki w Europie. Szczęśliwie dla Polski w tym roku także nasza reprezentacja, czyli Krystian Ochman pojawi się w finałowym koncercie po tym, jak awansował z półfinałowego odcinka w czwartkowy wieczór. Sam awans do finału został już okrzyknięty sukcesem, co nie dziwi biorąc pod uwagę fakt porażek polskich reprezentacji trwający od 2017 roku. Przerwanie tej złej passy jest niewątpliwym sukcesem Krystiana, który nie tylko zapewnił Polsce udział w koncercie finałowym, ale także jest typowany jako jeden z kandydatów do zwycięstwa! Ale po kolei…

W sobotni wieczór na eurowizyjnej scenie wystąpi 25 reprezentantów, czyli finaliści dwóch półfinałowych koncertów oraz Wielka Piątka. Poniżej grafika przedstawiająca kolejność występowania poszczególnych krajów wraz z numerami do głosowania:

Grafika: Instagram eurovision; https://www.instagram.com/p/CdemdITIcUi/

Poznajmy także biorące udział w konkursie piosenki oraz wykonawców:

1 Czechy We Are Domi z piosenką Lights Off
2 Rumunia WRS Llámame
3 Portugalia Maro Saudade, saudade
4 Finlandia The Rasmus Jezebel
5 Szwajcaria Marius Bear Boys Do Cry

6 Francja Alvan i Ahez Fulenn

7 Norwegia Subwoolfer Give That Wolf a Banana

8 Armenia Rosa Linn Snap

instagram https://www.instagram.com/p/CdQdy-Vridz/


9 Włochy Mahmood i Blanco Brividi to utwór duetu dwóch włoskich piosenkarzy. Występujący pod pseudonimem Mahmood, włoski piosenkarz Alessandro Mahmoud już w 2019 roku reprezentował Włochy na eurowizyjnej scenie zdobywając 2. miejsce dzięki energicznemu utworowi “Soldi”. W tym roku wystąpi w duecie z młodym, bo zaledwie 19-letnim wokalistą Blanco. Emocjonalny utwów “Brividi” opowiada o namiętnej miłości. Propozycja Włoch jest jednym z kandydatów do zwycięstwa.

kultulover

kultulover
10 Hiszpania Chanel SloMo

instagram https://www.instagram.com/p/CdJEo3ItgXF/


11 Holandia S10 „De diepte bardzo ciekawa propozycja, której autentyzmu dodaje wykonanie jej w języku niderlandzkim. Wokalistka oprócz czystego głosu przekazuje nim także emocje. Więcej o tej propozycji przeczytacie tutaj.

kultulover

kultulover

kultulover

kultulover

instagram; https://www.instagram.com/p/CdI9iHOtR24/

12 Ukraina Kalush Orchestra Stefania to oryginalny utwór, połączenie nowoczesnego i folkowego brzmienia. Ukraina zawsze wysyła na Eurowizję ciekawe propozycje i w tym roku także ukraińska reprezentacja jest bardzo mocna, typowana przez wielu na potencjalnego zwycięzcę. Moim zdaniem faktycznie Ukraina może zwyciężyć, choć wcześniejsze propozycje np. zeszłoroczny Shum grupy Go-A czy utwór 1944 Jamali znacznie bardziej do mnie przemawiały. Zespół Kalush Orchestra powstał w Kijowie z inicjatywy rapera Ołeha Psiuka, który piosenkę “Stefania” napisał z myślą o swojej matce noszącej wspomniane imię. Co ciekawe, utwór zajął drugie miejsce w narodowych preselekcjach tuż za piosenką Aliny Pash. Po jej dyskwalifikacji to zespół pojechał reprezentować Ukrainę na Eurowizji.

13 Niemcy Malik Harris Rockstars
14 Litwa Monika Liu Sentimentai
15 Azerbejdżan Nadir Rüstamli Fade to Black
16 Belgia Jérémie Makiese Miss You
17 Grecja Amanda Georgiadi Tenfjord Die Together
18 Islandia Systur Með hækkandi sól
19 Mołdawia Zdob și Zdub i Advahov Brothers Trenulețul

instagram https://www.instagram.com/p/CdQ5cXFIMHd/


20 Szwecja Cornelia Jakobs z piosenką Hold Me Closer jest typowana wysoko w notowaniach bukmacherów, podobnie jak wszystkie szwedzkie piosenki w konkursie. Trzeba przyznać, że Szwedzi poważnie podchodzą zarówno jak do wyboru reprezentanta tak do stworzenia odpowiedniej piosenki i udwadniają to wysyłając corocznie mocne propozycje. Głos Cornelii dobrze współgra z piosenką i dobrze brzmi na nagraniach na żywo, jest dobrze skonstruowany – moim zdaniem ma szanse na znalezienie się wysoko na liście finałowej, choć nie jest to mój ulubiony utwór. Moim zdaniem brakuje tutaj autentyzmu, nieoczywistej historii, która dodawałaby efekt wyróżnienia do “dobrze zrobionej kompozycji”.instagram https://www.instagram.com/p/CdNlwk8qmfy/

21 Australia Sheldon Riley Not the Same to moim zdaniem bardzo mocna tegoroczna propozycja. Utwór posiada przejmujący tekst, budującą napięcie melodię, a to wszystko okraszone doskonałym, przeszywającym głosem Sheldona Rileya. Na uwagę zasługuje także prezentacja sceniczna Sheldona, czyli bogate kostiumy oraz maska na twarzy, której zdjęcie jest częścią show trwającego występu.

Słuchając tej piosenki na ciele pojawiają się ciarki i moim zdaniem to właśnie ten głos może rywalizować z głosem Krystiana Ochmana. Co ciekawe, podobnie jak polski reprezentant Sheldon także brał udział w programach typu talent show: The Voice Australia, czy X-Factor jednak nie udało mu się wygrać żadnego z nich. Pojawienie się na Eurowizji to szansa na pokazanie talentu Sheldona, który jest niepodważalny. Czy to wystarczy, aby wygrać?


22 Wielka Brytania Sam Ryder Space Man

instagram https://www.instagram.com/p/CdOKUYmqPWX/


23 Polska Ochman River to propozycja, która nie tylko zagwarantowała Polsce udział w finale, ale także zbiera świetne opinie fanów Eurowizji. Najbardziej wyróżniającym się elementem jest oczywiście operowy głos Krystiana, który jest jednym z najlepszych, jeśli nie najlepszym głosem tegorocznej Eurowizji. Sama piosenka jest dość prosta jeśli chodzi o warstwę tekstową i to właśnie ten zarzut (poza stylizacją sceny i tancerek) budzi najwięcej zastrzeżeń publiczności.

Krystian to laureat talent show The Voice of Poland, w którym jego mentorem był inny reprezentant Polski na Eurowizji Michał Szpak. Krystian ma pochodzenie polsko-amerykańskie, bo to właśnie w Stanach Zjednoczonych dorastał. Jego dziadkiem jest Wiesław Ochman, śpiewak operowy. Krystian łączy elementy śpiewu klasycznego z repertuarem rozrywkowym. Miejmy nadzieję, że talent Krystiana zostanie doceniony, bo jego szanse na znalezienie się wysoko w liście eurowizyjnych utworów jest praktycznie pewne.

instagram https://www.instagram.com/p/CdMD4WyrTpf/


24 Serbia Konstrakta In corpore sano

Artystyczna propozycja Serbii to otwór wykonywany w dwóch językach: serbskim oraz po raz pierwszy w historii Eurowizji także w łacinie. Na uwagę zasługuje ciekawy tekst opowiadający o kulisach życia artysty, o tym, jak ważne jest jego zdrowie. Wzrok przykuwa ciekawa prezentacja sceniczna artystki.

Konstrakta, czyli Ana Đurić jest z wykształcenia architektką.

Eurowizyjna publiczność doceniła tę niecodzienną propozycję zapewniając Konstrakcie awans do finału.

25 Estonia Stefan Hope

Podsumowując, w tegorocznej Eurowizji pojawia się kilka ciekawych propozycji, a moimi faworytami do zwycięstwa są Polska, Australia, Ukraina oraz Włochy. Moim zdaniem duże szanse mają także Szwecja, Holandia oraz Serbia. Jestem bardzo ciekawa, jakich Wy macie faworytów oraz czy brakuje Wam wśród finałowych propozycji kogoś z półfinałów? Do zobaczenia przed telewizorami w sobotni wieczór, link do wydarzenia online znajdziecie tutaj.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *