Zwiedzamy Malagę

Widok na Malagę z zamku Gibralfaro, archiwum kultulover.com

Zwiedzamy Malagę, czyli miasto na południu Hiszpanii w regionie Andaluzji. To prawdziwa gratka dla podróżników. Malaga jest ciekawym połączeniem wyjątkowych zabytków związanych z burzliwą historią miasta oraz popularnych wśród turystów atrakcji. Warto wspomnieć także o lokalnej kuchni. ¡Vamos!

Malaga; maps.google

Zwiedzanie Malagii zaczynamy od spaceru w stronę Starego Miasta. Po drodze mijamy wiele pięknych budynków, a miasto robi ogromne wrażenie.

Docieramy do Casco Antiguo, Starego Miasta o wyjątkowym uroku. Po obu stronach głównego deptaku znajdują się eleganckie butiki. Zmierzamy dalej w stronę historycznej części miasta, aby zobaczyć słynną Katedrę w Maladze.

Katedra Wcielenia (Santa Iglesia Catedral Basílica de la Encarnación) to renesansowy budynek z XVI wieku. Znajduje się przy adresie Calle Molina Lario 9. Jest to obok Alcazaby i zamku Gibralfaro, najważniejszy budynek w mieście. Bilety wstępu kosztują 8 euro (12 euro za zwiedzanie dachu Katedry) i dostępne są na stronie internetowej pod tym linkiem. Na stronie znajdziemy również mapkę okolicy:

Mapka okolicy Katedry w Maladze; https://malagacatedral.com/cultural-visit/
Tabliczka niedaleko Katedry w Maladze; archiwum kultulover.com

Krótka przerwa na kawę i churros (hiszpańskie ciasto smażone na głębokim oleju) i ruszamy zwiedzać dalej. ☕☕☕

Kawa i churros; archiwum kultulover.com

Nieopodal Katedry, bo zaledwie kilka minut spacerem znajduje się kolejne warte odwiedzenia miejsce, czyli Muzeum Picassa. Artysta urodzony w Maladze pozostawił po sobie dzieła: obrazy i rzeźby, które można obejrzeć w budynku Palacio de Buenavista
przy ulicy Calle San Agustín 8. Bilety oraz więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej muzeum.

Palacio de Buenavista, C. San Agustín, 8, 29015 Málaga, Hiszpania
Muzeum Picassa; archiwum kultulover.com

Będąc w pobliżu warto wybrać się także na spacer C. San Agustín i Pl. de la Judería, aby zobaczyć słynny mural kobiety tańczącej flamenco.

C. Zegrí, 4, 29015 Málaga, Hiszpania; google.maps

Stamtąd można wybrać się także do Muzeum Wina znajdującego się przy Pl. de los Viñeros 1 w Maladze. Dla turystów posiadających więcej czasu ciekawą atrakcją może być także wizyta w hammamie. Kolejne dwa ważne punkty na mapie Malagi to Muzeum Carmen Thyssen, które zawiera zbiory hiszpańskiego malarstwa oraz Muzeum Malagi będące połączeniem zbiorów sztuk pięknych i zbiorów archeologicznych.

Kolejnego dnia warto wybrać się na popularną plażę o nazwie Malagueta. Warto wybrać się na spacer wzdłuż promenady w stronę portu. Znajdziemy tam wiele sklepów i restauracji oraz przede wszystkim: piękne widoki!

Malagueta oraz port na mapce; google.maps

¡Buenos días! Kolejny dzień w Maladze zaczyna od wizyty na zamku Alcazaba, średniowiecznym pałacu wraz z dobrze zachowanymi fortyfikacjami. Wejście na fortyfikacje pozwala na zobaczenie miasta w pełnej okazałości. Twierdza powstała za czasów panowania Maurów, którzy zdecydowali się przebudować stare rzymskie fortyfikacje. Nawet nazwa ma korzenie arabskie: od słowa al-qasbah oznaczającego fortecę, najczęściej cytadelę lub ufortyfikowaną dzielnicę miasta. Alcazaba była siedzibą mauretańskich oraz później, hiszpańskich władców. Warto zwiedzić także znajdujące się wokół twierdzy ogrody.

Twierdza Alcazaba; google.maps

Twierdza została rozbudowana i połączona z kolejnym ważnym zabytkiem, zamkiem Gibralfaro. Zamek wzniesiony został w celach obronnych twierdzy, a jego mury obronne są obecnie udostępnione do zwiedzania. Zwiedzający mogą zobaczyć nie tylko widok na miasto, ale także przy dobrej widoczności, sąsiedni Gibraltar!

Po zwiedzaniu warto wybrać się do lokalnej restauracji spróbować lokalnej kuchni. Jako przystawkę warto wybrać tapas, a jednym z moich ulubionych dań głównych jest paella, dostępna w kilku wariantach. Dla osób chcących spróbować czegoś z procentami dobrym wyborem będzie sangria, słodki napój na bazie wina z dodatkiem owoców.

Tapas; pixabay.com

Ciekawym pomysłem na wycieczkę jest sąsiedni Gibraltar, czyli brytyjskie terytorium zamorskie sąsiadujące z Hiszpanią. Główną atrakcją jest Skała Gibraltarska, z której można zobaczyć Afrykę. Można się tam dostać pieszo lub korzystając z kolejki górskiej. Podczas wspinaczki turyści mogą spotkać Magoty gibraltarskie, czyli charakterystyczne półdzikie małpki żyjące tam wolno. Warto jednak uważać na tych małych mieszkańców, ponieważ próby zdobycia przez nie jedzenia mogą być agresywne.

Aby poznać historię Gibraltaru warto odwiedzić Muzeum Narodowe Gibraltaru oraz wydrążone w Skale Gibraltarskiej Tunele Wielkiego Oblężenia. Więcej informacji na temat muzeum można znaleźć na stronie internetowej pod tym linkiem. Dzień zakończymy spacerem głównym deptakiem Gibraltaru. Była to główna ulica handlowa, której historia sięga XIV wieku. Jej nazwa to po prostu Main Street, a poza licznymi butikami i restauracjami znaleźć tam można także budynki z wpływami mauretańskimi.

Ostatni dzień w Maladze to dobra okazja do plażowania i nacieszenia się urokami miasta.

Żegnam Malagę i związane z nią wspomnienia. Jeśli odwiedziliście Hiszpanię podzielcie się swoimi wrażeniami w komentarzach. ¡Muchas gracias!

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *