Weekend w Salonikach

Saloniki to piękne greckie miasto położone w rejonie Zatoki Termajskiej, u wybrzeży Morza Egejskiego, które miałam okazję odwiedzić kilka lat temu. Jest idealnym kierunkiem wyjazdowym dla osób chcących podziwiać greckie i bizantyjskie zabytki, a dodatkowo jest mniej oblegane przez turystów niż Ateny. Słynie także z doskonałej lokalnej kuchni! Co warto zobaczyć w Salonikach?

Archiwum kultulover.com, Biała Wieża w Salonikach

Najbardziej popularną atrakcją w Salonikach jest nadmorska promenada, Nikis Avenue. Aleja Zwycięstwa rozciąga się na długości ponad jednego kilometra. Jest to najczęściej odwiedzana i fotografowana ulica w Salonikach. Nic dziwnego: z brzegu możemy podziwiać niezwykły widok na Zatokę Termajską. Wzdłuż promenady znajduje się wiele restauracji i kafejek z lokalną kuchnią.

Nikis Avenue w Salonikach, google.maps

Spacerując promenadą natkniemy się na pomnik Aleksandra Wielkiego, przedstawiający Aleksandra Macedońskiego na koniu. Pomnik został odsłonięty w 1974 roku i jest obowiązkową atrakcją turystyczną w Salonikach.

Archiwum kultulover.com; Pomnik Aleksandra Wielkiego w Salonikach

Idąc dalej wzdłuż promenady dojdziemy do najbardziej rozpoznawalnego budynku w mieście, czyli do Białej Wieży. Jest to najwyższy budynek w mieście (mierzy 27 metrów), ale także ważny historycznie: budynek w czasach panowania osmańskiego pełnił funkcję więzienia. Wieża wraz z pozostałymi fortyfikacjami bizantyjskimi służyła także do obrony miejskiego portu. Po odbiciu terenu spod władzy Imperium Osmańskiego wieża została przemalowana na kolor biały, co miało oznaczać nowy rozdział w historii miasta: symbol oczyszczenia i wyzwolenia. Obecnie w wieży znajduje się muzeum, które przybliża historię miasta. Informacje o biletach znajdziecie na stronie internetowej Muzeum pod tym linkiem.

Biała Wieża w Salonikach, Adres: Thessaloniki 546 21, Grecja; archiwum kultulover.com

Ciekawą atrakcją turystyczną są także restauracje na statkach zacumowanych przy promenadzie. W środku można napić się kawy czy czegoś orzeźwiającego, dostępne są także przekąski. Dla osób dysponujących większą ilością czasu dobrym pomysłem będzie rejs “pirackim statkiem” po zatoce, podczas którego można podziwiać miasto. Dodatkową atrakcją będzie także zdjęcie z prawdziwym korsarzem. 😀

Arabella Cruise Bar, czyli wspomniana wyżej “piracka restauracja”; Adres: Πλατεία Λευκού Πύργου, Leof. Nikis, Thessaloniki 546 21, Grecja, google.maps

Kolejny dzień to dobry moment na zagłębienie się w historię Salonik. W tym celu warto udać się do Muzeum Archeologicznego w Salonikach, znajdującego się pod adresem Manoli Andronikou 6, Thessaloniki 546 21.

Muzeum Archeologiczne w Salonikach, google.maps

W Muzeum Archeologicznym znajdziemy eksponaty z okresu prehistorycznego, archaicznego, klasycznego, hellenistycznego i rzymskiego. Wystawy skupiają najważniejsze kolekcje dzieł nie tylko z Salonik, ale całej Grecji. Więcej informacji na temat muzeum można znaleźć na stronie internetowej. Muzeum jest czynne codziennie od godziny 8:00 do 20:00, a wstęp to obecnie koszt 8€ za osobę dorosłą.

Eksponaty Muzeum Archeologicznego, archiwum kultulover.com

Warto wybrać się także do Muzeum kultury bizantyjskiej w Salonikach znajdującego się pod adresem Leof. Stratou 2, Thessaloniki 546 40. Jest to mniej popularne muzeum, które skupia się na historii bizantyjskiej.

Muzeum Kultury Bizantyjskiej w Salonikach, google.maps

Pośród eksponatów znajdziemy narzędzia i przedmioty z tego okresu, ryciny, zabytki pochodzące z okresu od III do XVI wieku. Jeśli macie czas i ochotę na zwiedzanie to polecam odwiedzenie obu muzeów, jeśli jednak nie takie atrakcje preferujcie to polecam skupić się na Muzeum Archeologicznym opisanym wcześniej.

To co urzeka w Salonikach to fakt, jak miasto na każdym kroku przesiąknięte jest historią. Podczas spacerów po mieście nie brakuje takich widoków:

Saloniki centrum, archiwum kultulover.com

Jako ostatnie polecane przeze mnie muzeum wybrałam Muzeum Mustafy Kemala Atatürka, a zarazem miejsce urodzenia pierwszego prezydenta Republiki Turcji. Skromny dom znajdujący się pod adresem Apostolou Pavlou 17, Thessaloniki 546 34 to miejsce ważne dla wszystkich osób interesujących się Turcją. Znajdziemy w nim pomieszczenia, w których przebywał Atatürk oraz wiele eksponatów np. oryginalne stroje z tamtego okresu. Muzeum znajduje się przy Konsulacie Tureckim. Więcej informacji na temat muzeum można znaleźć na stronie internetowej.

Po dniu pełnym zwiedzania warto wybrać się na prawdziwą grecką ucztę. Najbardziej popularne lokalne przysmaki to Souvlaki, czyli mięsne szaszłyki z dodatkami oraz chlebkiem pita, gyros, Bougatsa, czyli słodka przekąska w formie ciasta, oczywiście Meze, czyli zestaw przystawek często podawanych z alkoholem Ouzo (wódka anyżowa), musaka, czy grecka pasta z ikry rybnej, czyli Taramosalata.

Saloniki, widok z promenady, archiwum: kultulover.com

Weekend w Salonikach dobiega końca. Jeśli odwiedziliście to miasto koniecznie podzielcie się wrażeniami!

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *