Wizyta w Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie

Odwiedzamy dziś Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie (Museum für Naturkunde), czyli muzeum poświęcone głównie eksponatom zoologicznym, paleontologicznym i mineralogicznym. Muzeum znajduje się w dzielnicy Berlin-Mitte przy ulicy Invalidenstraße 43. Bilety warto kupić przez internet, aby uniknąć sporej kolejki przed wejściem. Cena to 8€ dla osoby dorosłej oraz 5€ dla dziecka (dostępne są także bilety rodzinne oraz grupowe). Zakupy można zrobić na oficjalnej stronie obiektu LINK. Przed wycieczką polecam pobrać także darmową aplikację Digital Guide Muzeum für Naturkunde Berlin, w której można posłuchać kilku zdań wprowadzenia do każdej z sal oraz dodatkowych informacji po wpisaniu odpowiednich kodów znajdujących się na eksponatach. To duże ułatwienie dla turystów, ponieważ muzealne eksponaty opisane są w językach niemieckim i angielskim, natomiast aplikacja ma dostępnych znacznie więcej języków (w tym język polski). Uzbrojeni w bilety i aplikację możemy ruszać na zwiedzanie muzeum. Zajrzyjmy do środka!

Eksponaty paleontologiczne; zdjęcie: kultulover.com

Tuż po przekroczeniu progu muzeum witają nas eksponaty z zakresu paleontologii, czyli doskonale odtworzone modele dinozaurów z okresu górnej jury. Szkielet największego dinozaura o wysokości 13 metrów należy do brachiozaura, tuż obok niego znajdują się szkielety pozostałych dinozaurów roślinożernych. W sali znajdują się także szkielety dinozaurów drapieżnych. W dwóch kątach sali przy pomocy specjalnej lunety (juraskopu) można zobaczyć modele dinozaurów w wersji animowanej. Znajdujące się w sali modele zostały zbudowane przy wykorzystaniu znalezisk wyprawy paleontologicznej, która wyruszyła z muzeum około 100 lat temu.

T-rex; zdjęcie: kultulover.com
Juraskop: Dinosaurier Diplodocus im Museum für Naturkunde Berlin; https://www.youtube.com/watch?v=0AgitrNAF_4

Kolejna sala to zbiór informacji o systemie ziemskim liczącym 4.6 mld lat. Dzięki podróży wgłąb ziemii jesteśmy w stanie zobaczyć proces powstawania takich zjawisk jak trzęsienie ziemii, wybuch wulkanów czy powstawanie gór. Procesy zachodzące na ziemii mają także wpływ na żyjące organizmy. W muzeum można usłyszeć historię pojawienia się na ziemii tlenu, uderzenia meteorytów czy wpływu ewolucji klimatu na różne organizmy. Jedną z ciekawszych instalacji jest ta dotycząca kosmosu i układu słonecznego. W tej sali znajduje się podwieszony ekran oraz znajdujące się pod nim miejsce do oglądania filmu w pozycji leżącej. Kolejna sala dotyczy mineralogii, znajduje się w niej wiele kamienii i minerałów pochodzących z całego świata. Ciekawe jest szczególnie wykorzystanie minerałów w technologii oraz historia odkrycia nowego pierwiastka, czyli wanadu.

Przechodzimy do sali dotyczącej ewolucji i różnorodności biologicznej. W gablotach znajduje się ogromna ilość gatunków zwierząt. W pozostałej części sali tłumaczone są zagadnienia mutacji oraz adaptacji, a dzięki specjalnej technologii audio swoje teorie naukowcy przedstawiają zwiedzającym osobiście (opcja dostępna w języku niemieckim).

Zbiory mokre; zdjęcie: kultulover.com

Kolejna sala to eksponaty konserwowane w alkoholu przechowywane w tak zwanych zbiorach mokrych. W regałach sięgających 3 metrów umieszczono pojemniki z zanurzonymi w nich rybami oraz innymi organizmami wodnymi np. gadami lub płazami. Wejście do sali robi ogromne wrażenie, a mi skojarzyło się ze sceną walki w Ministerstwie Magii z piątej części Harry’ego Pottera. Zobaczcie sami:

Department of Mysteries | Harry Potter and the Order of the Phoenix; https://www.youtube.com/watch?v=OhXh8eqtOpo

Przechodząc dalej można zobaczyć także salę badań, w której pracownicy muzeum przygotowują eksponaty, salę z owadami oraz sale z wieloma modelami zwierząt.

Kolekcja owadów; zdjęcie: kultulover.com

Modele zwierząt, które możemy oglądać w kolejnych salach to efekty prac modelarskich oraz dermoplastyki. Dzięki metodzie biologicznego modelowania mamy okazję oglądać nawet wymarłe okazy zwierząt przedstawione w trójwymiarze. Część okazów (np. pasożyty) przedstawione są w dużym powiększeniu. Powstawanie jednego z modeli można zobaczyć na filmie poniżej udostępnionym przez muzeum. Moja ulubiona część to zdecydowanie “ubieranie misia”:

Präparation Panda: Wie die Dermoplastiken von Yan Yan und Bao Bao entstanden; https://www.youtube.com/watch?v=0qHGkzeSEU0

Praca osób zajmujących się rekonstrukcją i modelowaniem jest imponująca. Modele są bardzo realistyczne. Jeśli jesteście w Berlinie i macie okazję odwiedzić Muzeum Historii Naturalnej to polecam przeznaczyć na nie minimum 1.5-2 godziny. Jest to także doskonała propozycja dla osób planujących zwiedzanie z dziećmi, które były zachwycone eksponatami.

Budynek muzeum wraz z kasą biletową przed wejściem; zdjęcie: kultulover.com

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *