Sobotni poranek w Alberobello

Alberobello 2022; autor: kolekcja własna kultulover

Małe, urokliwe miasteczko Alberobello znajdujące się w prowincji Bari w południowych Włoszech to częsty cel turystów. Nic dziwnego -znajdujące się tam charakterystyczne domki trulli są niepowtarzalne, a samo miasteczko przypomina plan filmowy. Jest naprawdę bajkowo!

Alberobello 2022; autor: kolekcja własna kultulover
GoogleMaps; Lokalizacja Alberobello w gminie Bari Włochy

Historia miasta sięga drugiej połowy XVI wieku, kiedy to miasteczko zamieszkali chłopi zajmujący się rolnictwem. Do dzisiaj region jest znany z rolnictwa, szczególnie uprawy oliwek.

Charakterystyczne domki trulli zbudowane są z kamienia wapiennego, mają stożkowaty dach oraz podstawę na bazie kwadratu lub koła. W całej prowincji znajduje się ich około 1500, ale najwięcej najlepiej zachowanych trullo znajduje się właśnie w Alberobello. Zostały one wpisane także na Listę Światowego dziedzictwa Unesco. Historii dotyczących specyficznej budowy domków trullo jest kilka, natomiast moim zdaniem bardzo przekonująca jest ta opowiedziana przez naszą włoską przewodniczkę: mieszkańcy chcieli uniknąć płacenia podatków, które były nakładane na wszystkie wykończone budynki mieszkalne. I to właśnie słowo wykończone jest tutaj kluczem: dach trullo łatwo było rozebrać i przedstawić budynek mieszkalny jako niewykończony. Sprytne, prawda? Uwieńczeniem domku trullo jest krzyż, ale nie brakuje także magicznych znaków, które miały zapewnić mieszkańcom szczęście i powodzenie w życiu.

Alberobello 2022; autor: kolekcja własna kultulover

Najstarsze domki pochodzą jeszcze z XIII wieku, większość budowli jest datowana na około 200 lat. Obecnie domki trullo są wykorzystywane przez miejscowych jako sklepy z pamiątkami, kawiarnie czy hotele. Nawet poza sezonem (pod koniec września) turystów jest ogrom, podobnie jak miejscowych, którzy oferują swoje produkty i czerpią korzyści z kwitnącej w regionie turystyki.

Alberobello 2022; autor: kolekcja własna kultulover
Alberobello 2022; autor: kolekcja własna kultulover
Alberobello 2022; autor: kolekcja własna kultulover

Na zwiedzanie Alberobello należy przeznaczyć około 4 godzin, aby móc spokojnie przespacerować się alejkami. Mając więcej czasu warto odwiedzić także kościół św. Antoniego, zrobić kilka zdjęć, spróbować włoskiej kawy z widokiem na miasto czy zrobić małe zakupy tymbardziej, że ceny nie zwalają z nóg. Popularnymi pamiątkami z tego regionu są ręcznie wyszywane ręczniki oraz Orecchiete, czyli oryginalny makaron z regionu Apulii w kształcie małych kapeluszy (lub uszek skąd ich nazwa). Dla zainteresowanych polecam także zakup limoncello, czyli likieru cytrynowego z południowych Włoch, na bazie którego przyrządzane jest wiele drinków.
Będąc w prowincji Bari warto odwiedzić miasteczko Alberobello i poznać jego niezwykłą historię. Mając więcej czasu można odwiedzić znajdujące się w okolicy jaskinie Grotte di Castellana. Warto pamiętać o wygodnym obuwiu, ponieważ miasteczko zbudowane jest na wzniesieniu, co da się odczuć podczas spacerów.

Arrivederci!

Zdjęcia pochodzą z mojej kolekcji własnej, zostały wykonane we wrześniu 2022 roku.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *