Co warto zobaczyć w Pafos

Καλημέρα! Dzień dobry z cypryjskiego miasta Pafos położonego na południowo-zachodnim wybrzeżu Cypru. Pafos to kierunek turystyczny uwielbiany przez Europejczyków. Antyczne zabytki, piaszczyste plaże i wspaniała kuchnia – sprawdźmy, co warto zobaczyć w Pafos?

Zdjęcie: Wybrzeże w Pafos, kultulover.com

Skała Afrodyty

Zdjęcie: Jeden z pomników Afrodyty w Pafos, kultulover.com

kultulover kultulover kultulover

Pafos jest miastem silnie związanym z mitologią – już sama nazwa ma pochodzić od mitologicznego Paphosa, syna króla Cypru Pigmaliona i Galatei, czyli rzeźby ożywionej przez boginię Afrodytę. I to właśnie bogini piękna jest najważniejszą bohaterką tej opowieści.

Jedną z najpopularniejszych atrakcji położonych w tym rejonie (pomiędzy miastami Pafos i Limassol) jest Skała Afrodyty – formacja skalna, przy której z wody wynurzyła się narodzona z piany morskiej bogini miłości i piękna Afrodyta. Nawiązania do mitologii, szczególnie do bogini Afrodyty znajdziemy także w innych miejscach wyspy.

Inna nazwa skały, czyli Petra tou Romiou (Skała Rzymianina) nawiązuje do legendy mówiącej o broniącym Cypru herosie, który przerzucał ogromne kamienie odpierając atak najeźdźców.

Zdjęcie: Afrodyta w herbie Pafos, kultulover.com

U stóp zamku

Zdjęcie: Zamek w porcie Pafos, kultulover.com

Znajdujący się przy wejściu do portu zamek w Pafos to prawdziwa lekcja historii – pierwsza forteca wzniesiona przez Cesarstwo Bizantyńskie, przebudowana w XIII wieku i zniszczona w XVI podczas walk turecko-weneckich. Budynek odbudowano za panowania Imperium Osmańskiego i używano do celów obronnych, więziennych lub jako magazyn (po przejęciu władzy przez Brytyjczyków). Obecnie zamek jest obiektem wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO i można go zwiedzać. Oprócz doświadczenia żywej historii warto zobaczyć także panoramę okolicy.Groby Królewskie i inne zabytkiZdjęcia: Groby Królewskie, kultulover.com

Kolejnym zabytkiem wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO są Groby Królewskie znajdujące się na północnym zachodzie miasta Pafos. Ten rozległy obszar zawiera wiele podziemnych grobowców wykutych w skale, które można zwiedzać po wykupieniu biletu w kasie przed wejściem. Wbrew temu, co sugeruje nazwa w grobowcach nie spoczywali królowie, ale bogaci dostojnicy z okresu ptolemejskiego.Zdjęcia: Zwiedzanie Grobów Królewskich, kultulover.com

Osoby zainteresowane zwiedzaniem kolejnych zabytków powinny wygospodarować czas na odwiedzenie parku archeologicznego znajdującego się niedaleko portu, gdzie można podziwiać antyczne miasto. Wśród zabytków Pafos znajdziemy także świątynie np. słynny kościół Agia Kyriaki, katakumby czy łaźnie tureckie (hamamy).

Zdjęcie: Dawna łaźnia turecka „hamam” w Pafos, kultulover.com
Zdjęcie: Ciekawe budynki w Pafos, kultulover.com

Czas na plażęObowiązkowym punktem pobytu w Pafos jest wizyta na plaży. Szczególnie popularna jest Coral Bay, czyli rozległa piaszczysta plaża znajdująca się w północnej części miasta. Czysta woda i wybrzeże zachęcają do kąpieli. Warto skorzystać z tej możliwości!

Zdjęcie: Lokalne przysmaki, kultulover.com

Napiszcie, co Was zachwyciło podczas podróży do Pafos lub co najbardziej chcielibyście zobaczyć. Zostawiam Was z piosenką Amaryllis, która myślami przenosi mnie na Pafos!

Do zobaczenia!

Komentarze (1) “Co warto zobaczyć w Pafos

  • zygmunt , Direct link to comment

    Cypr tak jak przystało na wyspę ma łagodniejszy klimat niż przykładowo pobliska Grecja, lato jest mniej dokuczliwe w upały i zima jest mniej zimna 😉 , część zachodnia wyspy z Pafos jest nieco odmienna od części wschodniej z Limasol w sensie klimatycznym , wyodrębnia się tutaj nawet te dwa subklimaty … zestawiając je razem ja wybieram pafos, bardziej słoneczny i …. klimatyczny 😉 … choć to może subiektywny osąd złudzenie i wpływ towarzyszy wyprawy podróżnej 🙂 … ciekawostką która nawet dla pieszego może być źródłem doświadczeń kodeksu drogowego … jest lewoskrętny ruch uliczny 🙂 ….polecam Cypr szczególnie gdy u nas rozgości się zima …

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *