Ciekawostki o Estonii

Najważniejsze estońskie święto narodowe Võidupüha tj. “Dzień Zwycięstwa” obchodzone jest 23 czerwca. Jest to rocznica zwycięstwa wojsk estońskich w bitwie pod Kiesią w 1919 roku. Bitwa miała decydujący wpływ na walkę o niepodległość Estonii.

Zdjęcie: Tallin, stolica Estonii; pixabay.com

Obchody to przede wszystkim parady wojskowe w różnych miastach Estonii. Tradycją jest rozpoczęcie święta od wzniesienia estońskiej flagii w Tallinie oraz rozpalenie ognia zwycięstwa.

Obchody Võidupüha mają związek z innym ważnym świętem, Jaaniõhtu obchodzonym na przełomie 23 i 24 czerwca. To połączenie chrześcijańskiej tradycji obchodów urodzin św. Jana oraz pogańskiej nocy świętojańskiej związanej z przesileniem letnim. Obchody są związane przede wszystkim z ogniem – rozpalane są liczne ogniska, mieszkańcy tańczą i śpiewają oddając się radosnej atmosferze.Estończycy spędzają także czas uprawiając kiiking, czyli wymyślony w Estonii sport polegający na huśtaniu się na ogromnych, trapezowych huśtawkach. Noc świętojańska to także zgodnie z legendą okres spotkania mitycznych kochanków Koita oraz Hämarik, czyli Świtu oraz Zmierzchu.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *