Z wizytą w największym meczecie w Turcji

Zdjęcie: Wielki Meczet Çamlıca w dzielnicy Üsküdar w Stambule, kultulover.com

Wielki Meczet Çamlıca w dzielnicy Üsküdar w Stambule odwiedziłam w ostatni dzień Święta Ofiarowania, czyli Kurban Bayramı. Budynek został zaprojektowany przez dwie architektki: Bahar Mızrak oraz Hayriye Gül Totu. Projekt budynku łączy inspiracje architekturą osmańską oraz dziełami słynnego Sinana, nadwornego architekta sułtanów Imperium Osmańskiego. Ukończenie i uroczyste otwarcie meczetu przez prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana nastąpiło w maju 2019 roku.Meczet posiada 70 kopuł oraz 6 minaretów długości 107 metrów. Jest to największy meczet w Turcji. Na terenie obiektu znajduje się także muzeum, biblioteka oraz sala konferencyjna. Kompleks otaczają ogrody, które można zwiedzać przechadzając się pięknymi alejkami. Charakterystycznym punktem jest wysoka wieża zegarowa.

Zdjęcie: Ogrody oraz wieża zegarowa, kultulover.com

Wejście do meczetu znajduje się na wzniesieniu, do którego prowadzą schody (także ruchome). Dużym ułatwieniem dla podróżujących jest bezpłatny podziemny parking tuż obok wejścia do kompleksu oraz tabliczki informacyjne w języku angielskim. Nawet w mało turystycznych miesiącach budynek odwiedzają tysiące turystów z całego świata.Budynek jest w stanie pomieścić 63 tysięcy wiernych. Zgodnie z tradycyjnym podziałem na płeć w budynku wydzielono salę modlitewną dla kobiet, a także salę do opieki nad dziećmi. Wejście do środka meczetu wymaga zdjęcia obuwia oraz zakrycia ramion (w przypadku kobiet także głowy). Konkretne wytyczne dotyczące ubioru objaśnione zostały na rysunku poniżej.

Zdjęcie: Informacje dla turystów zwiedzających kompleks, kultulover.com

Meczet znajduje się na wzgórzu Çamlıca, dzięki czemu z góry możemy podziwiać panoramę miasta. Warto poświęcić czas także na zwiedzanie górnego dziedzińca, którego kopuły ozdobione są malowidłami ściennymi. Zwiedzanie całego terenu bez wizyty w muzeum czy pozostałych salach zajmuje około 2 godzin.Zdjęcie: Górny dziedziniec, kultulover.com


Zdjęcie: Panorama miasta widoczna z górnej płyty, kultulover.com

Udanego zwiedzania!

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *