Perły Pacyfiku, czyli Wyspy Cooka

Kia Orana, czyli Dzień dobry!

Wyspy Cooka to prawdziwe Perły Pacyfiku: niewielkie państwo wyspiarskie położone na Oceanie Spokojnym niedaleko Australii i Nowej Zelandii. 4 sierpnia państwo obchodzi Dzień Konstytucji ustanowionej 4 sierpnia 1965 roku. Poznajmy je lepiej!

Zdjęcie: Wyspy Cooka, unsplash.com

Wyspy Cooka to terytorium stowarzyszone Nowej Zelandii składające się z 15 atoli i wysp pogrupowanych w dwa łańcuchy: 6 Północnych Wysp Cooka oraz 9 Południowych. Najczęściej odwiedzane przez turystów wyspy Rarotonga oraz Aitutaki znajdują się w grupie południowej. To właśnie Rarotonga, czyli największa wyspa archipelagu jest głównym centrum kraju. Tam też znajduje się stolica, czyli miasto Avarua zamieszkiwana przez 2/3 wszystkich mieszkańców wyspy. Rarotonga to wyspa wulkaniczna, jej terytorium jest mocno górzyste, a życie toczy się na brzegach wyspy – otoczonych przez rafę koralową i błękitne wody Oceanu Spokojnego. Wyspa słynie z uprawy palm kokosowych i drzew cytrusowych, mieszkańcy zajmują się połowem ryb oraz pereł, a także turystyką.
Pobyt na Wyspach Cooka obfituje w takie atrakcje jak nurkowanie w pobliżu rafy koralowej, paddleboarding, rejsy statkiem, zwiedzanie wyspy na rowerach oraz wędrówki wgłąb wyspy, off-roading czy wieczory kulturalne. Na wyspie można wypożyczyć także samochód lub skuter i samemu zwiedzać terytorium. Chcąc lepiej poznać kulturę i atmosferę tego miejsca warto wybrać się na Punanga Nui Market w mieście Avarua, aby spróbować tradycyjnego jedzenia np. Ika Mata, czyli dania z tuńczyka oraz kupić produkty od lokalnych sprzedawców. Punanga Nui Market to także miejsce, gdzie można posłuchać muzyki wykonywanej na żywo. Turyści zatrzymujący się na wyspie mogą skorzystać z hoteli oraz domków wakacyjnych. Wyspę można zobaczyć także online klikając tutaj.

Zdjęcie: Wyspa Cooka z oddali, Australia; unsplash.com

Kolejną atrakcją jest wylot na wyspę Aitutaki z lotniska w Raratondze. Po przyjeździe jest czas na zwiedzanie wyspy, rejs statkiem oraz spróbowanie lokalnych przysmaków. Jednak to przede wszystkim nurkowanie i turkusowa laguna są najważniejszymi punktami programu. Więcej informacji o Wyspach Cooka znajdziecie na stronie cookislands.travel 🙂
Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *