Kurban Bayramı w Turcji

İyi Bayramlar!

Zdjęcie: Meczet w Stambule; unsplash.com

Święto Ofiarowania, czyli po arabsku Eid al-Adha (tur. Kurban Bayramı), to jedno z najważniejszych świąt muzułmańskich. Przypada na dziesiąty dzień ostatniego miesiąca kalendarza księżycowego. W tym roku obchodzone jest 20 lipca.

Święto ma związek z historią o Abrahamie (dla muzułmanów – Ibrahimie), którego Bóg poddał próbie posłuszeństwa – miał on złożyć w ofierze swojego syna. Bóg widząc posłuszeństwo Abrahama pozwolił, aby w ofierze zamiast chłopca złożony został baran. 

Zdjęcie: unsplash.com

Zgodnie z tradycją praktykujący muzułmanie corocznie składają w ofierze barana, owcę lub krowę i dzielą się pozyskanym mięsem z potrzebującymi oraz rodziną. Tradycja nakazuje, aby mięso oddać w 1/3 potrzebującym oraz w 1/3 krewnym. Ostatnia część trafia na stół gospodarzy.

Najważniejszym elementem Święta Ofiarowania jest działalność charytatywna oraz czas religijnej refleksji. Świętowanie trwa przeważnie 4 dni, podczas których odwiedza się rodzinę i próbuje licznych lokalnych potraw.

W krajach z większością muzułmańską, gdzie święto jest dniem wolnym od pracy, wiele osób wykorzystuje wolne dni, aby odwiedzić rodzinę lub wyjechać na krótki urlop. Miasta pustoszeją, a część atrakcji turystycznych oraz instytucji pozostaje zamknięta. Warto to wziąć pod uwagę podczas planowania wyjazdu do Turcji lub innych krajów muzułmańskich. 

W okresie świątecznym muzułmanów można powitać zwrotami İyi Bayramlar albo Bayramınız mübarek olsun, czyli wesołych świąt! O drugim najważniejszym święcie muzułmanów Ramazan Bayramı przeczytasz klikając tutaj.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *