Ciekawostki o Wyspach Zielonego Przylądka

Wyspy Zielonego Przylądka to państwo, które niepodległość odzyskało 5 lipca 1975 roku (od Portugalii) stąd obchodzone co roku 5 lipca święto państwowe, Dzień Niepodległości.

Zdjęcie: Wyspy Zielonego Przylądka, unsplash.com

Mieszkańcy wyspy to Kabowerdeńczycy (port. cabo-verdiano). Posługują się oni językiem portugalskim oraz kabuverdianu – językiem kreolskim Wysp Zielonego Przylądka. Kabuverdianu jest wykorzystywany do codziennej komunikacji, natomiast językiem oficjalnym pozostaje język portugalski używany w urzędach, szkołach oraz telewizji.
Największą wyspą archipelagu jest Santiago ze stolicą kraju, czyli Praia położoną na południowym wybrzeżu. Stolicę kraju zamieszkuje ponad 150 tysięcy mieszkańców, jest to najbardziej zurbanizowane miasto Wysp Zielonego Przylądka z własnym portem rybackim i handlowym. Na wschodzie Prai znajduje się także międzynarodowy port lotniczy im. Nelsona Mandeli. Drugim najpopularniejszym portem lotniczym jest Międzynarodowy Port Lotniczy im. Amílcara Cabrala na wyspie Sal. Ruch lotniczy obsługuje wiele linii lotniczych, w tym rodzime TACV Cabo Verde Airlines.

Zdjęcie: Wyspy Zielonego Przylądka, unsplash.com

Na uwagę zasługuje także tradycyjna muzyka wywodząca się z Republiki Zielonego Przylądka, czyli morna. Jest to muzyka o wolnym rytmie wykonywana najczęściej przy akompaniamencie gitary lub skrzypiec. Najbardziej znaną przedstawicielką tego gatunku jest piosenkarka Cesária Évora urodzona w Mindelo, mieście portowym Republiki Zielonego Przylądka. Polscy słuchacze mogą pamiętać piosenkarkę z występów u boku Kayah oraz ich wspólnego utworu “Embarcacao” do posłuchania tutaj.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *