Salt Bae i CZN Burak, kim są najpopularniejsi tureccy szefowie kuchni?

Gotowanie to nie tylko prawdziwa sztuka, ale także pomysł na doskonały biznes. Wiedzą o tym najpopularniejsi szefowie kuchni – pochodzący z Turcji Salt Bae oraz CZN Burak. Poznajcie ich bliżej!

Zdjęcie: Salt Bae i jego charakterystyczny gest; Instagram: nusr_et

Kultulover Kultulover Kultulover

Salt Bae czyli Nusret Gökçe jest rzeźnikiem, szefem kuchni i restauratorem. Ma 37 lat i pochodzi z miasta Erzurum we wschodniej Turcji. Popularność zdobył dzięki krótkim filmikom na Instagramie przedstawiającym widowiskowe krojenie i przyprawianie mięsa. Jego popisowy numer z filmiku “Ottoman Steak” przyniósł mu międzynarodową sławę (obecnie 35.2 milionów obserwatorów na Instagramie). Filmik stał się viralem, a Nusret bohaterem licznych memów. Obecnie jego sieć restauracji to prawdziwe imperium: funkcjonują nie tylko w Turcji, ale także w Dubaju, Miami czy Nowym Jorku. Nusr-et Steakhouse (“et” to po turecku mięso; gra słów) została otwarta w 2010 roku. Kuchnia to przede wszystkim dania mięsne: steki, burgery, klopsiki. W menu znajdują się także sałatki oraz desery np. baklawa podawana z tureckimi lodami maraş. Niektóre restauracje wymagają wcześniejszej rezerwacji tak jak restauracja znajdująca się w Dubaju, w której poza standardowym menu podawany jest m.in. stek z kawałkami jadalnego złota za ok. 1200 złotych. Pozostałe restauracje np. ta w Stambule funkcjonuje jak normalna sieć restauracji i można odwiedzić ją bez wcześniejszej rezerwacji. Opinie na temat jedzenia (jak i samej restauracji) są podzielone.

Odwiedziłam Nusr-et Steakhouse kilka lat temu, wybrałam się do jednej z jego restauracji w Stambule. Przed wejściem czekała na mnie kolejka ludzi czekających na stolik, która jednak przesuwała się dość szybko. Restauracja w Stambule przypominała standardową sieciówkę tego typu: stoliki wewnątrz lokalu oraz w ogródku restauracyjnym, wystrój także typowo sieciówkowy. Co ciekawe, obsługa lokalu została przeszkolona do widowiskowego serwowania dań: krojenia i przyprawiania mięsa oraz specjalnego serwowania baklawy przełożonej lodami maraş jednak ze względu na obłożenie nie każdy stolik został obsłużony w ten sposób. Zamówione burgery zostały podane tradycyjnie tzn. bez widowiskowego krojenia, na specjalnej tacy. Dodatkowo dostałam także rękawiczki, z których można było skorzystać w trakcie jedzenia. Moje wrażenia po wizycie w restauracji Nusreta są pozytywne. Czy był to najlepszy burger w moim życiu? Nie, ale jedzenie było smaczne i zaliczam je do udanych, zaspokojona została także moja ciekawość. Wizyta nie rujnuje portfela, ceny są podobne jak w innych sieciówkach tego typu, znacznie więcej zapłacimy w eleganckiej restauracji. Ciekawa jestem Waszych opinii, chcielibyście odwiedzić Nusr-et Steakhouse? A może już tam byliście?

Zdjęcie: CZN Burak czyli Burak Özdemir; Instagram: cznburak

Drugi znany szef kuchni pochodzący z Turcji to właściciel popularnej restauracji CZN Burak czyli Burak Özdemir, szef kuchni i restaurator. Jest on właścicielem sieci restauracji Hatay Civilizations Table, która posiada oddziały w Turcji oraz jeden w Dubaju. Kucharz ma 27 lat i stał się popularny dzięki krótkim filmom na Instagramie oraz TikToku, na których przygotowuje potrawy wielkich rozmarów pozując jednocześnie do kamery z szerokim uśmiechem. Przyjaznym wyrazem twarzy Burak zaskarbił sobie sympatię wielu ludzi; młody kucharz angażuje się także w akcje charytatywne. Obecnie na Instagramie obserwuje go ponad 22 milionów osób oraz ponad 39 milionów na TikToku. CZN Burak to restauracja specjalizująca się w tradycyjnej kuchni tureckiej, znajdziemy w niej zarówno dania mięsne jak i wegetariańskie. Nazwa restauracji to połączenie imienia kucharza ze skrótem od słowa CINZANO, czyli nazwy sklepu z tekstyliami ojca Buraka. Restauracje CZN Burak podobnie jak Nusr-et Steakhouse odwiedzają osoby znane z mediów: aktorzy, piosenkarze (a nawet prezydent Turcji). Słyszeliście o restauracji CZN Burak? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzu.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *