Święto Smoczych Łodzi, tradycja i historia

Zdjęcie: Pixabay

Święto Smoczych Łodzi oryg. 端午節, czyli Duānwǔjié (w j. chińskim uproszczonym端午) to święto wywodzące się z Chin. Jest obchodzone 5. dnia piątego miesiąca kalendarza księżycowego. W tym roku wypada 14 czerwca. Jest jednym z najważniejszych dni w chińskim roku kalendarzowym.

Zdjęcie: Smocza łódź podczas zawodów, Pixabay

Kultulover Kultulover Kultulover

Początek Święta Smoczych Łodzi ma związek z legendą o chińskim uczonym Qu Yuanem. Jako wielki patriota był przeciwny konfliktom, chciał także zjednoczenia kraju. Jego zaangażowanie nie zostało docenione. Qu Yuan został wygnany, a wkrótce po tym wydarzeniu odebrał sobie życie skacząc do okolicznej rzeki. Według legendy poszukiwania jego ciała przez spławiających łodzie rybaków dały początek wyścigom smoczych łodzi.

Druga historia tłumacząca początki smoczych regat odnosi się do legendy o starożytnych Chińczykach, którzy organizowali rytuały mające zdobyć życzliwość smoczego boga, czyli zapewnić urodzaj oraz bogate plony.

Zdjęcie: Wyścigi Smoczych Łodzi, Pixabay

Najbardziej widowiskowym zwyczajem związanym ze świętem są wyścigi wioślarskie. Zawodnicy rywalizują w długich i smukłych łodziach zakończonych dziobem w kształcie głowy smoka. W jednej łodzi znajduje się nawet kilkudziesięciu wioślarzy. Chińcycy świętują w całym kraju. Co ciekawe, tradycja wywodząca się z Chin dotarła do innych krajów, które rywalizują ze sobą w mistrzostwach (w tym Polska). Wyścigi smoczych łodzi można zobaczyć na przykład na Wiśle w Krakowie przy bulwarze Poleskim.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *