Wszystkiego najlepszego, Królowo! – Victoria Day

Dzień urodzin królowej Wiktorii (Victoria Day) to kanadyjskie święto narodowe obchodzone 24 maja w Kanadzie – upamiętnia narodziny królowej Wiktorii Hanowerskiej urodzonej w 1918 roku. Królowa Wiktoria na tronie Zjednoczonego Królestwa zasiadła w 1837 roku mając zaledwie 18 lat. Święto zostało ustanowione w 1845 roku. Wpływ królowej na Kanadę był tak duży, że wiele miasteczek, parków, placów czy ulic zostało nazwanych jej imieniem.

Dawniej obchody Dnia Wiktorii uświetniały pochody wojskowe z uroczystą salwą honorową czy turnieje sportowe. Obecnie jest to nie tylko święto państwowe i uczczenie urodzin królowej, ale także nieoficjalne rozpoczęcie sezonu wiosennego, co sprzyja spotkaniom na świeżym powietrzu z rodziną i znajomymi. Mieszkańcy chętnie korzystają z ogródków restauracyjnych oraz letnich biznesów, które otwierają się po zakończeniu sezonu zimowego.

Obchody różnią się w zależności od prowincji, wiele miast organizuje parady i imprezy plenerowe. Organizowane są pikniki oraz pokazy sztucznych ogni. Na wielu budynkach wywieszane są flagi: Wielkiej Brytanii i Kanady.

Zdjęcie: Panorama Toronto, Pixabay

W kanadyjskiej prowincji Quebec obchodzone jest natomiast święto Journée nationale des patriotes, czyli Narodowy Dzień Patriotów. Święto zostało ustanowione w 2003 roku i zastąpiło obchodzone wcześniej Fête de Dollard. Adam Dollard des Ormeaux to bohater patriotyczny bitwy pod Long Sault z 1660 roku. Dollard wraz z niewielką liczbą ochotników odparł inwazję Irokezów i choć zginął w walce, a bitwa została przegrana to Irokezi zrezygnowali z planu dalszej inwazji Nowej Francji. Seria potyczek francusko-irokeskich została zakończona zawarciem tzw. wieczystego pokoju w 1701 roku.

Zastąpienie Fête de Dollard innym świętem to także podkreślenie przynależności narodowej kanadyjskich Irokezów. Obecnie obchodzone święto, czyli Narodowy Dzień Patriotów upamiętnia walki patriotów w latach 1837-1838. Obecnie Kanada jest krajem zróżnicowanym językowo, kulturowo i religijnie z pokojowo koegzystującą ludnością.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *