“Kochany, kochany. Lecą z drzewa, jak dawniej, kasztany…”

Zdjęcie: Owoce kasztanowca zwyczajnego w Polsce, Pixabay

“Kochany, kochany. Lecą z drzewa, jak dawniej, kasztany…” śpiewała Natasza Zylska. Kasztany są w Polsce nieodłącznym elementem jesiennego krajobrazu. Wiele osób zbiera je (podobno przynoszą szczęście), a dzieci tworzą z nich rozmaite figurki. Czy kasztany poza walorami widokowymi spełniają także inne funkcje?

Popularne polskie drzewa to owoce kasztanowca zwyczajnego (zwanego także kasztanem końskim z rodziny bukowatych). Jego owoce są trujące, ale niektóre ssaki potrafią usuwać z nich toksyny i bezpiecznie spożywać owoce kasztanowca. Owoce mają zastosowanie w medycynie – popularna maść końska zawierająca ekstrakt z kasztanowca (oraz innych ziół) to remedium na wiele dolegliwości: schorzenia układu krążenia, kontuzje czy bóle reumatyczne. Maść występuje w wersji rozgrzewającej lub chłodzącej. Wielu osobom pomaga radzić sobie z bólem.

Zdjęcie: Pieczone kasztany jadalne, Canva

Prawdziwym kasztanem (niespokrewnionym z kasztanowcem) jest kasztan jadalny, którego ze względu na klimat nie spotkamy w Polsce. Kasztany jadalne rosną np. we Włoszech, Francji, Turcji oraz w krajach bałkańskich, gdzie ich owoce są znaną i lubianą przekąską. Ich nazwa pochodzi od greckiego miasta Kastania (gr. Καστανιά). Kasztany jadalne różnią się wyglądem od polskich – są zakończone charakterystycznym czubkiem.

Na ulicach włoskich miasteczek spotkać można sprzedawców pieczonych kasztanów, które chętnie kupują turyści. Podobnie wygląda to w Turcji – pieczone kasztany można kupić od ulicznych sprzedawców lub kupić surowe i przygotować je w domu. Surowe kasztany nacina się na czubku, aby uchronić je przed wybuchnięciem w piekarniku i rozsypuje na blasze do pieczenia. Po 20 minutach popękane kasztany są gotowe do zjedzenia. Najwięcej drzew kasztanowych rośnie w prowincji Aydın w południowo-zachodniej Turcji i to głównie stamtąd owoce są eksportowane do reszty kraju. W smaku kasztany jadalne nieco przypominają orzechy, ale polecam samemu przekonać się o ich wyjątkowym smaku.

Zdjęcie: Kandyzowane kasztany; Autor: “passamanerie” / flaviab, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Marrons_glac%C3%A9s.jpg

Nie zapominajmy o słodyczach. Kasztany jadalne poza pieczeniem (oraz gotowaniem) można podawać także w formie słodkiego deseru. Kandyzowane kasztany to kolejna bardzo popularna przekąska m.in. we Francji, Włoszech oraz Turcji. We Włoszech używa się do tego przepisu większych kasztanów nazywanych marroni. Krem kasztanowy jest także składnikiem innych deserów. W Europie deser znajdziemy pod nazwą Marron glacé, w Turcji – Kestane şekeri. Jest to dość łatwy przepis polegający na gotowaniu kasztanów w syropie cukrowym. Kandyzowane kasztany to także doskonały pomysł na prezent – można je przez dłuższy czas przechowywać w temperaturze pokojowej. A Wy próbowaliście już kasztanów?

Komentarze (03) ““Kochany, kochany. Lecą z drzewa, jak dawniej, kasztany…”

  • Aneta Boritzka , Direct link to comment

    Słyszeliście o tym, że jak zobaczy się pierwszego kasztana, podniesie się go i włoży do kieszeni, nosząc go ze sobą, będzie nam przynosił szczęście? Kiedyś ktoś podniósł mi kszatana na szczęście i opowiedział tę historię. Teraz robię tak, co roku.

  • zygmunt , Direct link to comment

    skusiły mnie kasztany we włoszech więc ich smak już poznałem i mogę powiedzieć że warto zaspokoić ciekawość , dalszych produktów na bazie kasztana nie poznałem ale zapał z artykułu 😉 wzmógł i mój apetyt i ciekawość świata na tyle że będę szukał teraz nowinek …

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *