Dzień Obrońcy Ojczyzny w Kazachstanie

Zdjęcie: Panorama Kazachstanu, Canva

Republika Kazachstanu to państwo leżące w Azji oraz Europie Wschodniej (odpowiednio 88% i 12%). Niepodległość uzyskało w 1991 roku w wyniku rozpadku Związku Radzieckiego. Stolicą państwa jest Nur-Sułtan (dawniej Astana kaz. Астана dosłownie znaczy “stolica”). Kazachstan jest dziewiątym największym krajem świata – słynie z malowniczego krajobrazu, ogromnych przestrzeni i zapierających dech widoków.

7 maja to ważny dzień dla Republiki Kazachstanu – Dzień Obrońcy Ojczyzny (kaz. Отан қорғаушы күні). Jest to święto państwowe upamiętniające powstanie Sił Zbrojnych Kazachstanu utworzonych w 1992 roku dekretem byłego prezydenta Nursułtana Nazarbajewa. Początkowo Dzień Obrońcy Ojczyzny był obchodzony jedynie przez wojskowych, jednak od 2012 roku jest to święto narodowe wszystkich Kazachów. Warto dodać, że w kazachskich siłach zbrojnych służą zarówno kobiety jak i mężczyźni.

Zdjęcie: Nur-Sułtan, Pixabay

Obchody Dnia Obrońcy Ojczyzny to przede wszystkim parady wojskowe, ale także demonstracje, koncerty, pokazy i imprezy w całym kraju. Jest to okazja do zaprezentowania tradycyjnych tańców oraz oryginalnej muzyki. Pokazy taneczne przygotowywane są przez dzieci w szkołach, pojawiają się także piosenki okolicznościowe wykonywane przez różnych artystów. Tradycyjnie w Dniu Obrońcy Ojczyzny Naczelny Wódz Sił Zbrojnych Kazachstanu nadaje nowe stopnie wojskowe i wręcza nagrody wybitnym wojskowym. Uroczyste obchody Dnia Obrońcy Ojczyzny z 2019 roku można zobaczyć tutaj.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *