Najsłynniejsza “leśna poetka” z romskiego taboru – Papusza!

Zdjęcie: Papusza; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bronislawa_Wajs.jpg

Odejście od schematów przypłaciła zdrowiem i wykluczeniem ze społeczności. Spragniona wiedzy i pełna wdzięku, najsłynniejsza “leśna poetka” z romskiego taboru – poznajcie Papuszę!

Papusza (wł. Bronisława Wajs, “papusza” to po romsku… lalka) to polska poetka romskiego pochodzenia. Pomimo trudnego dzieciństwa (ojciec zmarł na Syberii, gdy miała 5 lat), trudności w dostępie do edukacji oraz obyczajowych rygorów nie zrezygnowała ze swojego celu stając się pierwszą Romką, która zapisała swoje wiersze. W twórczości Papuszy pojawia się tęsknota za utraconym światem wędrujących taborów i przywiązanie do natury:

“W lesie wyrosłam jak złoty krzak,
w cygańskim namiocie zrodzona,
do borowika podobna.
Jak własne serce kocham ogień.
Wiatry wielkie i małe wykołysały Cyganeczkę
i w świat pognały ją daleko...”.

Poetka stała się sławna dzięki odkrywcy jej talentu, Jerzemu Ficowskiemu jednak sukces ściągnął na nią nieszczęście. Po ukazaniu się książki Ficowskiego “Cyganie polscy” Papusza została oskarżona o zdradę tajemnic plemiennych. Ficowski wspominał: “Ich (Romów przyp. red.) życie składało się z pilnie strzeżonych przed obcymi tajemnic obyczaju i z poczucia wielowiekowej krzywdy, którą odpłacali niechęcią do otoczenia”.

Zdjęcie: Pomnik Papuszy w Parku Wiosny Ludów w Gorzowie Wielkopolskim, Wikipedia

Papusza źle zniosła odrzucenie przez społeczność, cierpiała z powodu choroby psychicznej oraz ubóstwa, ale nie oceniała źle decyzji Ficowskiego, który pozostał jej przyjacielem. Bronisława Wajs należała do Związku Literatów Polskich, a jej wiersze były tłumaczone na wiele języków. Poetka zmarła 8 lutego 1987 roku.

Tekst powstał z okazji Międzynarodowego Dnia Romów obchodzonego 8 kwietnia. Oby nigdy nie powtarzała się sytuacja, by ktoś był wykluczany lub dyskryminowany ze względu na “odejście od schematów”!

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *