Ramadanowe menu, czyli jak wygląda iftar

Zdjęcie: Ramazan pidesi

Obchodzony przez muzułmanów Ramadan (tur. Ramazan) to miesiąc postu, podczas którego praktykujący muzułmanie nie spożywają posiłków (także płynów) od wschodu do zachodu słońca. Koniec całodziennego postu wyznacza nawoływanie muezzina. Wieczornym posiłkiem jest iftar, porannym sahur. Zobaczmy, jak wygląda tradycyjne ramadanowe menu w Turcji.

Iftar rozpoczyna się od wypicia wody, której brak doskwiera w ciągu dnia. Przed jedzeniem można spróbować odrobiny soli, która pobudza trawienie, a następnie kilku daktyli lub oliwek. Kolejność pozostałych dań jest dowolna. Popularną turecką zupą, która może pojawić się na iftarze jest zupa z czerwonej soczewicy. Jest ona podawana w formie zblendowanego kremu, który warto skropić kilkoma kroplami cytryny.

Zdjęcie: Kuchnia turecka, commons.wikimedia.org/wiki/File:Food_fromTurkey.jpg

Pozostałe dania gorące podawane są na wspólnych półmiskach, z których jedzenie nakłada się na talerze. Na kolacji mogą pojawić się na przykład klopsiki z ziemniakami, gotowany ryż, Yaprak Sarması (nadziewane farszem liście winogron), ciasto börek, köfteli patlıcan sarma (zapiekane kotleciki zawinięte w plastry bakłażana), Afyon Kebab czyli cielęcina podawana z Ramazan pidesi – tradycyjnym drożdżowym chlebem. Na stole pojawiają się także sałatki np. pasterska z serem kozim lub owczym oraz desery: güllaç (namaczane mlekiem ciasto ryżowe posypane pistacjami, orzechami włoskimi oraz owocami granatu) oraz muhallebi (pudding z wodą pomarańczową i różaną). Warto dodać, że dania pojawiające się na stole nie są określone (tak jak podczas Wigilii), można je dobierać zgodnie z upodobaniami domowników, jednak niektóre z nich np. güllaç czy Ramazan pidesi są sprzedawane wyłącznie w okresie Ramadanu.

Afiyet olsun!

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *