Boże Narodzenie w Turcji 🎄 Część II

Święta, święta i po świętach… 🙂 Boże Narodzenie dobiega końca i mam nadzieję, że miło je spędziliście. 🙂 Pomiędzy kolejnym kęsem makowca i piernika zapraszam na post o niecodziennych świętach Bożego Narodzenia, bo tych spędzanych w Turcji. Jesteście ciekawi jak wygląda Wigilia w Turcji? Zapraszam do czytania. 🙂

Zdjęcie: Świąteczne dekoracje w Stambule, kultulover.com

Wigilia 2021 to moja druga w Turcji i mam wrażenie, że bardziej udana, choć przygotowanie jej zajęło mi więcej czasu niż rok temu. Wyciągając wnioski z zeszłorocznych świąt w tym roku za przygotowania zabrałam się dużo wcześniej tym bardziej, że Wigilię miałam pracującą (w Turcji to zwykły dzień roboczy). Bardzo ucieszył mnie także fakt, że 25 i 26 grudnia wypadł w tym roku w weekend – dzięki temu Boże Narodzenie mogłam spędzić w domu w świątecznej atmosferze.

Świąteczne przygotowania rozpoczęłam dużo wcześniej od prośby zamówienia pewnych produktów z Polski. Kto ma możliwość otrzymania paczki od rodziców czy znajomych ten jest prawdziwym szczęściarzem, bowiem w Turcji pewne typowo polskie świąteczne produkty są trudne lub niemożliwe do zdobycia. Na szczęście wysłana jeszcze w listopadzie paczka z Polski doszła tuż przed świętami! W paczce znalazł się między innymi koncentrat do barszczu czerwonego, żurek, suszone grzyby do pierogów, ziele angielskie w kulkach (w Turcji znalazłam wyłącznie w formie sproszkowanej), cukierki mieszanka krakowska z Wawelu do powieszenia na choince, polska wegeta oraz opłatek! Tak wyposażona przystąpiłam do akcji około dwa tygodnie przed Wigilią.Pierwszym etapem było własnoręczne przygotowanie kiszonej kapusty. Niestety znaleziona przeze mnie w Stambule kapusta kiszona jest produkowana z dodatkiem octu. Słyszałam wprawdzie o istnieniu bezoctowej wersji, ale nie napotkawszy jej w żadnym popularnym markecie postanowiłam sama ukisić kapustę w słoikach. Gdyby ktoś kilka lat temu powiedział, że będę sama kisić kapustę na Wigilijne pierogi to pewnie bym go wyśmiała. 😀 🙂 Muszę jednak przyznać, że jestem zadowolona z efektu jaki udało się osiągnąć – kapusta wyszła smaczna i aromatyczna.

Zdjęcie: Godni zastępcy uszek, czyli pierogi z kapustą i grzybami kultulover.com

Po ukiszeniu kapusty przyszła pora na zrobienie pierogów (w zastępstwie moim zdaniem bardziej pracochłonnych uszek). Na wykonanie jednej partii pierogów przeznaczyłam sobotę przed świętami i jak się okazało taki zapas czasu był wystarczający. 24 grudnia po przyjściu z pracy gotowe pierogi wystarczyło wrzucić do zagotowanej wody. 🙂 Do użycia pierogów użyłam przygotowaną wcześniej kapustę kiszoną ugotowaną razem z przyprawami oraz duszonymi pieczarkami (grzyby zostały użyte do przygotowania zupy).

23 grudnia, czyli w przeddzień Wigilii zabrałam się za to za gotowanie dwóch zup: czerwonego barszczu oraz zupy grzybowej z suszonych grzybów z Polski. Przygotowanie barszczu nie było problemem, ponieważ buraki są w Turcji łatwo dostępne. Nieco gorzej jest z suszonymi grzybami – mniej dostępnymi i dość drogimi w porównaniu do Polski. W tym roku dzięki przesyłce na Wigilijnym stole zagościła prawdziwa zupa grzybowa (w zeszłym roku równie udana, choć mniej świąteczna zupa pieczarkowa).

Ostatnim elementem było przygotowanie ryby. Rok temu próbowałam kupić karpia zaledwie dwa dni przed Wigilią sądząc, że będzie to niepopularny wybór wśród Turków i bardzo łatwo go dostanę (w Stambule sklepy rybne są na każdym kroku i dostępne są w nich świeże ryby). Niestety okazało się, że obcokrajowców poszukujących karpia było więcej niż ryb! Pan na stosku poinformował mnie wówczas, że “Wasze” ryby już się skończyły sugerując tym samym, że stoisko przeżyło szturm wygłodniałych obcokrajowców poszukujących karpia. 🙂 W tamtym roku skończyło się więc na pieczonej w piekarniku doradzie. 🙂 Na tegoroczną Wigilię z powodu ograniczeń czasowych spowodowanych pracą zaplanowałam znacznie prostsze rozwiązanie – kupienie gotowego grillowanego pstrąga, który ciepły i pachnący trafił na stół zamiast karpia.

Zdjęcie: Grillowany pstrąg – godny zastępca karpia kultulover.com

Do pełnego szczęścia kubków smakowych zabrakło jedynie kompotu z suszonych owoców oraz ciast, których nie przygotowałam z powodu braku czasu (i umiejętności). Wigilia 2021 przebiegła w tradycyjny sposób: została rozpoczęta tradycyjnymi życzeniami oraz łamaniem się opłatkiem, a lista potraw choć skromna była według mnie wystarczająca jak na tureckie warunki. Być może podczas przygotowań do kolejnych świąt lista dań zostanie rozszerzona. 🙂

Warto także dodać, że w Stambule oraz Polonezköy zorganizowano msze święte w języku polskim, angielskim oraz tureckim. 24 grudnia o godzinie 21 odbyła się także Pasterka w języku polskim. Więcej informacji na temat mszy świętych odbywających się w Bazylice św. Antoniego z Padwy w Stambule można znależć na stronie http://duszpasterstwowstambule.pl/.

Zdjęcie: Jest i opłatek, kultulover.com

Dzięki temu, że święta Bożego Narodzenia wypadły w weekend 25 grudnia mogłam poczuć świąteczną atmosferę nieco dłużej wybierając się do jednego z najpiękniej przystrojonych miejsc w Stambule, czyli Cafe Erol w dzielnicy Kadıköy.

Zdjęcie: Şekerci Cafer Erol w dzielnicy Kadıköy, kultulover.com
Film: Şekerci Cafer Erol w dzielnicy Kadıköy, kultulover.com

Cukiernia przyciąga turystów i miejscowych, którzy tłoczą się jeszcze przed wejściem do budynku. Szczególną uwagę zwraca udekorowana świątecznymi dekoracjami fasada budynku z ruchomymi elementami, która skojarzyła mi się nawet z magicznym sklepem braci Wesleyów z filmów o Harrym Potterze. Jeśli będziecie mieć okazję być w dzielnicy Kadıköy, wybierzcie się do Şekerci Cafe Erol (tuż obok greckiego kościoła prawosławnego Ayia Efimia). Atmosfera dzielnicy Kadıköy, świąteczne dekoracje i sąsiedztwo kościoła sprawiają, że przez chwilę zapominamy, że jesteśmy w sercu tureckiej metropolii!

Zdjęcie: Zatłoczona dzielnica Kadıköy, kultulover.com

Po zaliczeniu tradycyjnego świątecznego spaceru pozostało świętowanie w domowym zaciszu, czyli oglądanie świątecznym filmów i seriali. Tegoroczne święta spędziłam w towarzystwie Emily w Paryżu oraz kawy po turecku. 🙂 Mam nadzieję, że Wasze święta były udane i pozwoliły naładować baterie na nadchodzące tygodnie. Napiszcie jak Wy spędziliście swoje święta i jak zamierzacie spędzić Sylwestra? 🙂 Kolejne posty już wkrótce!

Komentarze (1) “Boże Narodzenie w Turcji 🎄 Część II

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *