Dzień Republiki Turcji 29 października

Turcy to bardzo patriotyczny naród. Widać to już pierwszego dnia po przyjeździe do kraju, który wita nas powiewającymi zewsząd czerwonymi flagami (z białym półksiężycem). Apogeum flagowego szaleństwa nadchodzi 29 pażdziernika w Dzień Republiki Turcji, czyli najważniejszego święta współczesnej Turcji upamiętniającego proklamowanie Republiki Turcji 29 października 1923 roku.

Zdjęcie: Ulice Stambułu przystrojone flagami, kultulover.com

Dzień Republiki Turcji to oczywiście dzień wolny od pracy, ale świętowanie zaczyna się już dzień wcześniej. 28 października większość osób pracuje do połowy dnia, podobnie jest ze szkołami. Dzieci biorą udział w apelach szkolych i przedstawieniach dotyczących tego ważnego wydarzenia. Mniejsze dzieci ubiera się w odświętne, czerwone stroje, aby jeszcze bardziej podkreślić przywiązanie do flagi. Budynki przyozdabia się flagami: turecką oraz flagą z podobizną Atatürka – pierwszego prezydenta Republiki Turcji, który stoi za sukcesem powstania współczesnej Turcji.

Zdjęcie: Wizerunek Atatürka na jednym z popularnych sklepów, kultulover.com

Historia tego święta sięga czasów upadku Imperium Osmańskiego. Osłabione państwo o ogromnych rozmiarach stało się celem mocarstw: brytyjskiego, włoskiego oraz francuskiego, a także Grecji. Wyniszczone państwo było w wyjątkowo trudnej sytuacji, kiedy narodził się ruch patriotyczny pod dowództwem Mustafy Kemala (później nazwanego Atatürkiem, czyli ojcem Turków). Uratowanie kraju wymagało nie tylko wygrania bitew, ale także drastycznych zmian w prawie. Nowa era Turcji rozpoczęta w 1923 roku to odcięcie się od Imperium Osmańskiego oraz dawnych tradycji: wprowadzenie alfabetu łacińskiego, “oczyszczenie” języka tureckiego z arabskich naleciałości, a nawet zmiana stylu ubierania (tzw. ustawa kapeluszowa nakazująca zrzucenie tradycyjnego fezu i zastąpienie go europejskim kapeluszem). Powstanie świeckiego państwa to całkowita modernizacja, wprowadzenie trójpodziału władzy oraz europejskich standardów.

Zdjęcie: Turcja świętuje Dzień Republiki, kultulover.com

Atatürk to postać legendarna, wielki bohater narodowy Turcji – nic dziwnego, że jego portrety i flagi z wizerunkiem znaleźć można na każdym kroku, szczególnie 29 października w dzień proklamowania Republiki Turcji. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı (tur. 29 października Dzień Republiki) to bez wątpienia wyjątkowy i podniosły dzień, o którym warto wiedzieć. Zapraszam do komentowania i zadawania pytań pod tym postem. Do zobaczenia! Görüşürüz!

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *