Uroki Marmaris

Marmaris i okolice podczas rejsu, prywatne archiwum kultulover.com

Marmaris to tureckie miasteczko położone na wybrzeżu Morza Egejskiego. Miejscowowość każdego roku odwiedzają tysiące, głównie zagranicznych turystów. Kusi rozbudowana baza hotelowa, zabytki, plaże, lokalna kuchnia, i oczywiście pogoda. Turyści spragnieni wrażeń znajdą wiele dyskotek i klubów. Na tych preferujących spokojny wypoczynek czekają ciekawe zabytki, plaże oraz długie spacery brzegiem morza. Jednym słowem każdy znajdzie coś dla siebie!

Mapka z zaznaczonym Marmaris, Wikipedia

Zacznijmy od niezwykle ważnej kwestii, czyli pogody. To najczęściej przez turystów zadawane pytanie ma swoje uzasadnienie: lądując na wybrzeżu Turcji w lipcu, czy sierpniu mamy gwarantowane usmażenie się w 40. stopniowym upale. Kiedy więc najlepiej odwiedzić Marmaris? Sezon rozpoczyna się około kwietnia/maja i trwa do października. Już na przełomie maja/czerwca temperatura potrafi osiągać 37-38 stopni Celsjusza, w słońcu termometry wskazywały niekiedy nawet 41 stopni. Warto wziąć to pod uwagę planując urlop. Wyjazd w pierwszych tygodniach maja lub we wrześniu wciąż gwarantuje ciepłą pogodę, bez narażania się na nieznośne upały.

Widok z zamku Marmaris, kultulover

Co warto zobaczyć w Marmaris? Jednym z ciekawszych i przy tym bardzo dobrze zachowanych zabytków jest zamek w Marmaris. Według źródeł Herodota zamek powstał w roku 3000 PNE. Twierdza została odbudowana w 16 wieku z rozkazu sułtana Sulejmana Wspaniałego (tak, tego z serialu Wspaniałe Stulecie 😀) podczas jego wyprawy na Rodos . Zamek odegrał także historyczną rolę w 1913 roku, kiedy został zniszczony przez wojsko francuskie próbujące wejść do portu. Zamek został częściowo zniszczony podczas ostrzału armatami, ale udało się go obronić, podobnie jak port oraz zmusić wojska francuskie do odwrotu. Zamek został ponownie odbudowany, a także oficjalnie zarejestrowany jako chroniony zabytek. Otwarcie zamku oraz ogródów nastąpiło w 1991 roku. Zamek skrywa także muzeum oraz zewnętrzne wystawy. Koszt wstępu dla turystów to 6 euro. Zajrzyjmy do środka! 😀

Wejście do zamku w Marmaris, kultulover

Na terenie zamku i muzeum można zobaczyć wiele pozostałości rzeźb z regionu Marmaris z okresu archaicznego, klasycznego, hellenistycznego, rzymskiego i bizantyjskiego oraz okresu republiki. Rzeźby widoczne na zdjęciu powyżej wykorzystywane były na ołtarzach religijnych. Wykonane są z marmuru. W pozostałych pomieszczeniach znajdziemy amfory, wazy, kamienie, rzeźby ścienne oraz pomieszczenia muzealne z przedmiotami codziennego użytku zgromadzonymi w wystawach tematycznych. W ogrodach znajdują się grobowce z okresu Osmańskiego.




Wchodząc po schodkach na mury zamku mamy okazję zobaczyć miasto w całej okazałości. Widok jest niesamowity, jednak należy zachować ostrożność przez brak zabezpieczeń w postaci barierek. Mury zamku zachowują jednak dzięki temu bardziej oryginalny i surowy wygląd.

Gołąbek na murach zamku Marmaris, kultulover

Schodząc z zamku warto zgubić się w wąskich uliczkach Marmaris prowadzących do centrum. To najbardziej urokliwa część miasta. Połączenie kolorów budynków z kolorami kwitnącej roślinności jeszcze podkreśla piękno tego miejsca. To idealne miejsce na zrobienie kilku pamiątkowych zdjęć. Centrum Marmaris to idealne miejsce na spacer. Znajduje się tam wiele restauracji z lokalną kuchnią czy sklepików z pamiątkami.

Drugim ważnym zabytkiem jest stary amfiteatr znajdujący się pod adresem Hatipirimi, 4, 148. Sk. Marmaris Amphitheatre 4. Jest to zrekonstruowany antyczny teatr kamienny, autentyczny zabytek w sercu miasta Marmaris. Wstęp jest darmowy, jednak warto zwrócić uwagę na godziny otwarcia obiektu: ze względu na odbywające się w sezonie koncerty obiekt bywa zamknięty dla osób odwiedzających.

Stary amfiteatr w Marmaris, kultulover

Trzecim obowiązkowym punktem podczas pobytu w Marmaris jest rejs statkiem wycieczkowym i zwiedzanie okolicznych wysepek. Statki oferujące wycieczki znajdują się w portowej części Marmaris tuż obok pomniku Atatürka (to także punkt orientacyjny dla turystów korzystających z transportu publicznego). Liczba statków oferujących wycieczki jest ogromna.

Pomnik Atatürka w centrum, kultulover

Z własnego doświadczenia mogę polecić wycieczki łodzią Doğan Güneş Teknesi kapitana Alaaddina oraz jego rodziny. Jest to turecka firma rodzinna organizująca całodniowe (8h) wycieczki po zatoce Marmaris oraz okolicznych wyspach. Plan wycieczki obejmuje rejs po Morzu Egejskim oraz dopłynięcie do czterech wysepek wraz z 45-minutową przerwą na pływanie. Warto dodać, że zatoki wybierane przez kapitana Alaaddina są rzadko uczęszczane, przez co woda w nich jest wyjątkowo czysta. Podczas rejsu kapitan opowiada także historię okolicy i okolicznych wysp, a córka kapitana przemiła pani Tansu w razie potrzeby tłumaczy na język angielski dla zagranicznych turystów. Na pokładzie panuje ciepła, rodzinna atmosfera, a właściciele dokładają wszelkich starań, aby gościom niczego nie brakowało. Na statku znajdują się dwa piętra (jedno z zarezerwowanymi stolikami oraz drugie wypoczynkowe z leżakami), a także taras widokowy.

Rejs statkiem i zwiedzanie okolicznych wysp, kultulover
Podczas rejsu, kultulover

Podczas 8-godzinnej wycieczki podawany jest obiad, który jest wliczony w cenę rejsu. Jest to tradycyjnie przygotowany ryż z makaronem Şehriye, grillowany kurczak (dostępna opcja z grillowaną rybą) oraz sałatka sezonowa z miętą. Do dania podawany jest świeży biały chleb. Dodatkowo przez cały rejs można zamawiać turecką herbatę, kawę oraz inne napoje np. świeżo wyciskany sok pomarańczowy.

Doğan Güneş Teknesi, przykładowe menu

Wycieczka statkiem to atrakcja, o której warto pomyśleć. Widoki są niezapomniane, sami zobaczcie:

Jeśli chcielibyście zarezerwować miejsce na statku kapitana Alaaddina możecie to zrobić poprzez stronę na Instagramie https://www.instagram.com/dogangunesteknesi/ lub stronę internetową https://www.marmaristekneturu.net/ (na dole strony znajdziecie numery kontaktowe). (Ps. To nie reklama, po prostu polecam to, co sama przetestowałam).

Kawa po turecku podczas rejsu, kultulover

Jeśli wybieracie się do Marmaris lub dopiero szukacie odpowiedniego miejsca na urlop to mam nadzieję, że ten post będzie przydatny przy planowaniu wyjazdu. Miłych wakacji! <3

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *