Khrystos Voskrese! (Христос Воскресе!) To pozdrowienie wiernych cerkwi prawosławnej, którzy w drugi wtorek po dniu Zmartwywstania Pańskiego (11 maja 2021 roku) świętują nabożeństwo wspomnienia zmarłych zwane Radonicą. Jest to święto o bogatej i długiej tradycji wywodzące się z czasów kościoła starożytnego, a także czasów przedchrześcijańskich kiedy miało związek z prośbami o urodzaj.
Święto jest obchodzone m. in. w Rosji, na Ukrainie, Białorusi oraz w niektórych regionach Polski. Nazwa święta pochodzi od radości, a dokładnie radosnej nowiny jaką jest Zmartwychwstanie Chystusa. Radosna wiadomość niesie się pośród wszystkich człoków cerkwi prawosławnej, także zmarłych – podczas wizyty na cmentarzach zmarłym przekazywana jest ona pozdrowieniem Khrystos Voskrese! Ma to związek z wierzeniem, że zmarli nie przestają być członkami cerkwi, a także są obecni w sercach żywych. Podczas wspominania zmarłych nad grobami śpiewane są pieśni (psalmy).
Akapit Akapit Akapit
Na Ukrainie bardziej rozpowszechnioną nazwą są Grobky lub Provody, których nazwa pochodzi od prowadzenia do grobu Pańskiego. Ciekawą tradycją kultywowaną w niektórych regionach jest przynoszenie w niedzielę po Wielkanocy jedzenia (najczęściej jajek lub cukierków) na cmentarze, aby wspólny posiłek zjeść razem wspominając zmarłych. Odpowiednikiem Radonicy w kościele katolickim jest Święto Zmarłych obchodzone 2 listopada.
[…] lub zanosi do cerkwi), mięso, sól oraz Paska czyli babka Wielkanocna. Przeczytaj także teskt o Radonicy, czyli wspomnieniu zmarłych w tradycji prawosławnej obchodzonej w drugi wtorek po […]